18009, м. Черкаси, вул. Менделєєва, 3
oblkan@zdrav.ck.ua
стіл довідок: (0472) 37-42-45
+380 (472) 37-62-92

28 липня - Всесвітній день гепатитів

28 липня - Всесвітній день гепатитів

28 липня відзначається Всесвітній день гепатитів. Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Існує п'ять основних вірусів гепатиту: типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров'я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Причиною гепатиту А і Е, зазвичай, є вживання в їжу заражених харчових продуктів або води.

Гепатит В — це хвороба печінки, яку викликає вірус гепатиту В (ВГВ). Цей вірус порушує роботу печінки, проте частина людей після інфікування одужує самостійно та позбувається вірусу.

Прихований (інкубаційний) період для гепатиту В становить від 2 до 6 місяців. Перші ознаки гепатиту В з'являються, в середньому, на 12 тижні після зараження. Симптоми з'являються у 70% хворих, їх виявляють частіше у дорослих, ніж у дітей.

Симптоми гепатиту В: втома, стомлюваність, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер'ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає), болі в суглобах.

Шляхи передачі:

  • під час народження від матері до дитини;
  • незахищені статеві контакти;
  • небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
  • використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ — це вакцинація. Згідно з національним Календарем щеплень, першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу — у 2 місяці, третю — у 6 місяців. Вакцинувати дітей треба, щоб захистити їх у майбутньому і знизити сумну статистику по гепатиту в Україні.

Яким чином гепатит В НЕ передається?

Вірус гепатиту В НЕ передається через столові прибори, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об'єктів.

Гепатит C — це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C (ВГС). Цей вірус може викликати як гостру, так і хронічну інфекцію. Інкубаційний період гепатиту С становить від 2 тижнів до 6 місяців. Після початкового інфікування приблизно 80% людей не мають ніяких симптомів. У осіб з гострими симптомами може спостерігатися висока температура, втома, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в області живота, потемніння сечі, кал сірого кольору, болі в суглобах і жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей).

Близько 25% осіб, інфікованих ВГС самостійно позбавляються вірусу без лікування.

Вірус гепатиту С, в основному, передається під час контакту з інфікованою кров'ю.

Найпоширеніші шляхи передачі:

  • небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
  • використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо, що містять сліди крові);
  • використання нестерильного ін'єкційного інструментарію для вживання наркотиків;
  • переливання крові та її компонентів.

Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається рідко. Крім того, ВГС може передаватися від матері до дитини.

Вакцини проти гепатиту С не існує.

Яким чином гепатит С НЕ передається?

ВГС НЕ передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.

За даними ВООЗ, за допомогою сучасних противірусних препаратів прямої дії можливо вилікувати понад 95% людей з вірусом гепатиту С.