18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Рекомендації від головного ендокринолога області медичним працівникам та пацієнтам з цукровим діабетом щодо COVID-19

Карантин вносить свої корективи в життя пацієнтів та лікарів. Пандемія не закінчилась. Послаблення карантину пов’язано не з перемогою над пандемією, а з економічними факторами. Потрібно всім вчитись жити з вірусом. Послаблюючи карантин, ми починаємо «природну імунізацію» населення. В найближчий час основними правилами для нас стануть соціальна дистанція та антисептика.

За 5 місяців проведена колосальна робота по вивченню COVID-19. За даними вчених тривалість хвороби від 7 до 14 діб. Але кожний 20-й пацієнт хворіє більше 25 діб.

Рекорд тривалості захворювання - 10 тижнів (реєстровано у американки із штату Юта).

Ситуація в світі: захворіло 5 млн. 695 тис., померло 355 тис.

Ситуація в Україні: захворіло 21тис. 905, померло 658 

 

За час карантину в КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» проліковано 101 пацієнт з COVID-19, із яких 13 померло. Із пролікованих 15 пацієнтів мали цукровий діабет.

 

Під час пандемії COVID-19 люди похилого віку, люди з цукровим діабетом (ЦД) та іншими хронічними захворюваннями знаходяться в групі підвищеного ризику.

Часто до нас звертаються за порадою щодо попередження ризиків та ведення пацієнтів з ЦД під час спалаху COVID-19.

 

Люди з ЦД не мають більшої ймовірності захворіти на COVID-19, ніж решта населення. Проблема, з якою стикаються люди з ЦД - це, перш за все, проблема гіршого прогнозу, а не більша ймовірність захворюваності COVID-19.

У пацієнтів з ЦД, які мають недостатню компенсацію та коливання рівня цукру в крові, а також серцево-судинні або інші супутні захворювання, збільшується ризик розвитку серйозних ускладнень від COVID-19. Цей ризик пов’язаний зі зниженою здатністю організму пацієнта з ЦД боротися з інфекцією. Різниці ризику COVID-19 між пацієнтами з діабетом 1 і 2 типу немає. Люди, які мають проблеми зі здоров’ям, пов'язаними з діабетом, можуть мати гірші наслідки при захворюванні на COVID-19, ніж люди, у яких немає інших проблем зі здоров’ям, окрім діабету, незалежно від того, який тип діабету у них є.

 

Основні запобіжні заходи для пацієнтів з цукровим діабетом:

 

- кожного ранку рекомендовано вимірювати температуру;

- обов’язкове використання маски в громадських місяцях;

- регулярне миття рук;

- регулярна обробка антисептиком рук та підошв взуття (при приході додому);

- уникати контактів з людьми із симптомами ГРВІ;

- вологе прибирання та дезінфекція вдома;

- обмеження масових зборів людей;

- контроль рівня глюкози крові є ключовим фактором інфекційного контролю, оскільки він сприяє зниженню ризику і тяжкості інфекції;

- пацієнтам слід дотримуватись цукрознижувальної терапії, і частіше контролювати рівень глюкози, оскільки він може раптово підвищитись;

- пацієнтам слід дотримуватись здорової дієти, яка включає достатню кількість білка, різнокольорових овочів та фруктів, регулярні заняття спортом або достатнє фізичне навантаження;

- якщо у пацієнта проявляються симптоми ОРВІ (підвищена температура, кашель, утруднене дихання), важливо проконсультуватися з сімейним лікарем.

 

Як пацієнту з ЦД підготуватись на випадок, якщо він захворіє?

 

Переконайтеся, що у Вас є всі відповідні контактні дані на випадок, якщо вони Вам знадобляться.

Продовжуйте приймати призначені ліки.

Зверніть особливу увагу на контроль рівня глюкози.

Переконайтеся, що у Вас є достатня кількість необхідних Вам ліків від діабету та матеріалів для тестування. Подумайте, що Вам потрібно, якщо Ви повинні будете ізолювати себе на кілька тижнів.

Якщо у Вас нема можливості самостійно відвідати аптеку, то розгляньте варіанти, щоб ліки доставили Вам додому.

Переконайтеся, що у Вас є достатньо їжі.

Переконайтеся, що Ви зможете виправити ситуацію, якщо рівень глюкози в крові раптово впаде.

Якщо Ви живете один, переконайтеся, що хтось, на кого Ви можете покластися, знає, що у Вас діабет, так як Вам може знадобитися допомога, якщо Ви захворіли.

 

З повагою,

завідувач ендокринологічного відділення КНП «ЧОЛ ЧОР»,

к.м.н., лікар-ендокринолог вищої категорії І.А.Бондарець