18009, м. Черкаси, вул. Менделєєва, 3
oblkan@zdrav.ck.ua
стіл довідок: (0472) 37-42-45
+380 (472) 37-62-92

Історія розвитку Черкаської обласної лікарні

В серпні 2014 року обласна лікарня відзначила 60-річний ювілей свого існування.

Лікарня була відкрита 20 серпня 1954 року - в рік утворення Черкаської області в складі України. Першим головним лікарем був призначений - Івахно Григорій Ілліч.

На її базі функціонували сім стаціонарних відділень загальною потужністю - 200, а потім - 250 ліжок, на яких надавалася медична допомога за 10 спеціальностями.

Одночасно із стаціонаром розпочали роботу: консультативна поліклініка, в якій проводився консультативний прийом хворих за дев'яти спеціальностями, та параклінічні служби (лабораторія, відділення санітарної авіації та кабінети: рентгенологічний, фізіотерапевтичний, а згодом і організаційно-методичний).

1957 - 1970 роки

Головним лікарем призначений Степан Якович Євченко - Заслужений лікар України. Потужність лікарні - 400 ліжок, а з 1960 року - 500.

Розвивалися діагностичні служби, утворювалися спеціалізовані відділення: алергологічне, гастроентерологічне, ревмокардіологічне, пульмонологічне, ендокринологічне, нейрохірургічне, травматологічне, стоматологічне та ін.

Досвід організації роботи колективу був визнаний передовим на республіканському рівні і Черкаська обласна лікарня була затверджена Республіканською школою передового досвіду.

, , , , , ,

1971-1983 роки

З 1971 року лікарню очолював Морозов Віктор Федорович, а з 1972 - Холодій Петро Іванович ( Заслужений лікар України. Збудовано та здано в експлуатацію п'яти- та семиповерховий палатні корпуси, харчоблок, патологоанатомічний корпус. Потужність лікарні зросла до 820 ліжок, які були розгорнуті у 17 стаціонарних відділеннях. Відкривається нефрологічне, профпатологічне відділення, ендоскопічний та сурдологічний кабінети, значно поліпшуються умови перебування пацієнтів.

1984-2002 роки

На посаду головного лікаря призначається Фесун Анатолій Іванович - Заслужений лікар України. Вводяться в дію операційно-анестезіологічний та дев'ятиповерховий палатний корпуси. В лікарні функціонує двадцять три стаціонарних відділення загальною потужністю 1250 ліжок та сімнадцять допоміжних лікувально-діагностичних служб. Відкриваються відділення: проктологічне, пульмонологічне, отоларингологічне, хронічного гемодіалізу, дистанційної літотрипсії, судинної хірургії, торакальної хірургії, нейрохірургічне, екстрагенітальної патології вагітних, відділення для лікування осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, гіпербаричної оксигенації, комп'ютерної томографії, інтервенційної радіології, ультразвукової діагностики, імунологічна лабораторія, АСУ.

Впроваджуються сучасні методи діагностики та лікування. Створюються перші автоматизовані програми збору та обробки медико-статистичної інформації: "Стаціонар", "Поліклініка", "Санавіація", "Кадри", "Бухгалтерія" та ряд інших, які впроваджувалися в обласній лікарні та медичних закладах області. Формувався обласний та районний рівень Національного реєстру України на осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

, , , , ,

2003-2010 роки

Головний лікар - Черняк Валерій Петрович - Заслужений лікар України.

Відкрито відділення кардіохірургії. Придбання сучасного агіографічного комплексу та апарату штучного кровообігу дозволило вперше в області провести аортокоронарокардіографію, ділятацію та стентування коронарних артерій, операції аортокоронарного шунтування та імплантації штучних клапанів серця.

Побудовано за типовим проектом центральне стерилізаційне відділення. Відкрито лабораторію полімеразної ланцюгової реакції та проктологічне відділення. Розпочато планову роботу щодо підключення структурних підрозділів лікарні до мережі "ІНТЕРНЕТ".

У 2007 році ГУОЗ та МК ОДА проведена реорганізація обласних та міських закладів. У складі лікарні функціонує відділення лікувальної фізкультури та спортивної медицини, обласний центр неонатології та інтенсивної терапії дітей, до складу якого включені відділення: недоношених та хворих новонароджених, інтенсивної терапії новонароджених дітей, дитячої анестезіології та інтенсивної терапії.

Проводиться загрозометричний контроль за станом здоров'я важко хворих дітей всіх вікових категорій.

Впроваджуються сучасні перинатальні технології: партнерські пологи, сумісне перебування матері та дитини, індивідуальні пологові зали.

Організовані виїзні бригади: акушерсько-гінекологічна, неонатологічна, дитяча реанімаційна ( робота яких позитивно вплинула на показники материнської та малюкової смертності.

Результатом проведеної роботи було отримання у 2008 році статусу ВООЗ ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини".

Програмно-цільове фінансування пріоритетних напрямків медичного забезпечення значно поліпшило рівень надання спеціалізованої медичної допомоги за такими розповсюдженими хворобами, як: цереброваскулярна патологія, цукровий діабет, хронічна патологія нирок, хвороби щитоподібної залози та дозволило:

  • ввести в дію обласний нейросудинний центр на 15 ліжок, із них 6 - ліжок інтенсивної терапії;
  • відкрити такі високо спеціалізовані структури, як кабінети: "Діабетичної стопи", "Діабетичної ретинопатії";
  • розширити обсяги надання медичної допомоги хворим на хронічну ниркову недостатність, освоїти та впровадити метод перитоніального діалізу.

На базі функціонуючих відділень утворено 25 обласних центрів високоспеціалізованої медичної допомоги.

2010 рік - по теперешній час

Головний лікар Дудник Олександр Миколайович - Заслужений лікар України.

Значно збільшилися обсяги надання медичної допомоги хворим на хронічну ниркову недостатність. Відкрито філії хронічного гемоділізу на базі Уманської та Звенигородської ЦРЛ, проведено реконструкцію відділення гемодіалізу, додатково введено в дію третій та четвертий діалізний зали.

Відкрито кардіологічне відділення на 20 ліжок з блоком інтенсивної терепії на 6 ліжок та кабінет "Діабетичної полінейропатії".

У 2013 році введено в дію обласний консультативно-діагностичний центр, в якому сформована потужна діагностична база. Відкрито кабінети комп'ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії, рентгенологічної, ультразвукової та функціональної діагностики.

Таке дооснащення дозволило значно підняти рівень діагностичних можливостей обласної лікарні, поліпшити якість діагностики та лікування населення області.

В 2016 році створена матеріально-технічна база та відкрито філію відділення нефрології та діалізу на базі Золотоніської ЦРЛ.

Станом на 01.02.2017 року в складі лікарні функціонує 26 спеціалізованих стаціонарних відділень загальною потужністю - 860 ліжок та 27 ліжок інтенсивної терапії.

В січні 2017 року у складі КЗ „Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради“ відкрито обласний перинатальний центр, загальна потужність якого 100 ліжок, окрім того, 12 ліжок інтенсивної терапії.

На робочих площах перинатального центру функціонують відділення:

  • патології вагітності та екстрагенітальної патології – 30 ліжок;
  • акушерське післяпологове з індивідуальними пологовими залами 30 ліжок;
  • анестезіології та інтенсивної терапії – 6 ліжок;
  • інтенсивної терапії новонароджених – 6 лікжок та постінтенсивного догляду – 10 ліжок;
  • гінекологічне відділення – 30 ліжок.

Перинатальний центр оснащений сучасною апаратурою, необхідною для застосування сучасних перинатальних технологій.

Подальші перспективи діяльності лікарні передусім пов'язані з інтенсифікацією діагностично-лікуваного процесу, впровадження сучасних медичних технологій, а також забезпечення ефективної системи контролю якості спеціалізованої медичної допомоги.