18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Відділення гіпербаричної оксигенації (ГБО)

3-поверховий корпус, 1 поверх

  • + 38 (068) 576 50 71
  • (0472) 33-43-39
  • gbo@obllik.ck.ua

Гіпербарична оксигенація (ГБО) – вид інтенсивної терапії, який заснований на лікувальних властивостях кисню під тиском вище атмосферного і дозволяє різко збільшити його доставку до тканин за рахунок додаткового розчинення в плазмі крові та інших рідких середовищах організму. Широко застосовується у комплексному лікуванні та профілактиці терапевтичного, травматологічного, акушерсько-гінекологічного, хірургічного та інших напрямках.

Основним ефектом прямої дії ГБО є зменшення або повна ліквідація кисневого голодування (гіпоксії) органів і систем організму. Проте результати досліджень останніх років довели, що позитивні ефекти використання ГБО, виявлені при лікуванні ряду патологічних станів (у тому числі гіпоксіях), не є прямим наслідком ліквідації гіпоксії, а обумовлені впливом гіпербаричного кисню на різні рівні систем адаптації організму.

Основний механізм дії ГБО пов’язаний із значним збільшенням транспорту кисню до тканин під тиском вище атмосферного. Процедура проводиться у спеціальній медичній капсулі – БАРОКАМЕРІ, яка обладнана спеціальними датчиками, що визначають тиск та рівень подачі кисню. Контроль та регулювання показників здійснює лікар під час сеансу. Спостереження за пацієнтом відбувається через блістер-вікно, спілкування - через телефонний зв'язок.

У комплексному лікуванні метод ГБО широко та ефективно використовується в хірургії, при судинній патології, гастроентерологічних, ендокринологічних, неврологічних, гінекологічних, кардіологічних, ревматологічних хворобах, патології вагітних, в косметології та ін.

Абсолютними показаннями для застосування ГБО є: отруєння окисом вуглецю (чадним газом) та ціанідами, газова інфекція та газова емболія.

Наші послуги

Пропонуємо Вам можливість проходження курсу лікування киснем у відділенні інтенсивної терапії гіпербаричної оксигенації (ІТ ГБО) на базі Черкаської обласної лікарні. Ви можете прийти за направленням лікаря або записатись на консультацію до лікаря відділення ГБО Черненка Віктора Івановича, що має досвід роботи більше 30 років.

Курс лікування підбирається індивідуально, сеанси безболісні та комфортні. Більшість наших пацієнтів відчувають позитивний ефект лікування вже після першого сеансу, та з часом повертаються за повторним курсом. Неможливо переоцінити унікальність методу лікування у барокамері.

Вченими доведено, що сучасний метод кисневої терапії:

  • ліквідує кисневу недостатність в органах і тканинах;
  • нормалізує обмінні процеси в організмі;
  • стимулює репаративні процеси, сприяє заживленню трофічних, шлунково-кишкових та діабетичних виразок;
  • поновлює судинну капілярну систему;
  • включає в кровоток резервні судини-капіляри, що дуже важливо при серцево-судинних захворюваннях та ішемії мозку;
  • зменшує фіброз легень після хвороби на Covid-19;
  • зміцнює імунітет;
  • стимулює виробку антиоксидантів;
  • поліпшує структуру шкіри, нормалізує кількість колагену та еластину, уповільнює процес старіння, покращує структуру волосся, запобігає ламкості і випадінню;
  • забезпечує ефект для схуднення;
  • позитивно впливає на нервову систему, знімає занепокоєння, стрес, роздратованість та відчуття хронічної втоми.

Найчастіші питання пацієнтів

Як лікує барокамера?

  • Насичує організм киснем;

  • усуває кисневе голодування;

  • покращує обмін речовин.

Скільки сеансів потрібно пройти?

Кількість сеансів призначає лікар індивідуально, залежно від захворювання.Тривалість лікування може бути від 6 до 30 сеансів.

Тривалість одного сеансу 30-45 хв.

Чи можна лікувати дітей?

Так, лікар може призначити лікування дітям будь якого віку. Малюки проходять курс в середині барокамери разом з батьками, діти від 6 років - самостійно.

Яка специфіка лікування під час вагітності і годування груддю?

Ніяких особливих умов при лікуванні вагітних або годуючих грюддю жінок не потрібно.

Як часто можна проходити курс лікування у барокамері?

Курс можна повторювати через 4-6 місяців за призначенням лікаря.

Які протипоказання?

  • ГРВІ;

  • захворювання лор-органів;

  • двобічна пневмонія;

  • епілепсія;

  • клаустрофобія (страх закритого простору).

Як поводитись у барокамері?

Можна рухатися, повертатися на бік, дрімати чи співати.

Чи можна брати з собою телефон?

Ні, брати з собою будь які девайси, книги чи інші речі не дозволяється.

Скільки коштує лікування?

Вартість одного сеансу 345 грн 71 коп або БЕЗКОШТОВНО - по електронному направленню від сімейного лікаря чи вузького спеціаліста: "На консультацію до іншого спеціаліста" (КОД А67001)

Все що потрібно знати про сеанс баротерапії

Щоб правильно підготуватися до курсу гіпербаричної кисневої терапії, слід розуміти порядок проведення сеансу.

Спершу пацієнтові надається набір сертифікованого бавовняного одягу для проходження сеансу. Він/вона перевдягається та проходить до баро-залу де мед. працівник допомагає пацієнту прийняти горизонтальне положення у капсулі барокамери. Дозволяється перебування у барокамері одного дорослого та малюка, якщо дитина не досягла 6 років. Після закриття капсули медичний працівник налаштовує показники тиску та насичення киснем. Спеціаліст відділення ГБО поступово підвищує компресію та одночасно спостерігає за станом пацієнта. Якщо хворий відчуває шум у вухах, надмірний тиск або має інші неприємні симптоми - компресію знижують. Потім її знову підвищують для подолання умовного бар’єру пацієнта та виходять на необхідний рівень.

Для комфортного спілкування пацієнта з лікарем барокамера обладнана спеціальною звуковою системою що складається з динаміків та мікрофонів. Натиснувши кнопку з середини камери пацієнт може в будь-який момент покликати мед.працівника та поспілкуватися. Також барокамера має скляний блістер, щоб лікар міг візуально спостерігати за станом пацієнта.

Кількість сеансів та тривалість кожного з них попередньо визначається лікарем індивідуально. Це може бути від 6-30 сеансів по 40–60 хвилин.

У барокамері можна дрімати, повертатися на бік, говорити з лікарем або співати:) Головне щоб пацієнт почувався безпечно та комфортно.

При легкій формі клаустрофобії (страх закритого простору) можливе проведення сеансу, якщо пацієнт разом з лікарем підбере відповідну форму проведення. Можливо пацієнту буде простіше заплющити очі на весь час сеансу або постійно чути голос лікаря. В будь-якому разі за необхідності проходження курсу лікування баротерапії, ми радимо пацієнтам розповісти про проблему та разом з лікарем спробувати різні методи задля комфортного лікування.

Після закінчення процедури пацієнт може відчувати легке запаморочення або втому. Це нормально. Виходячи з барокамери, не варто різко вставати, давши можливість організму нормалізувати показники дихання та кровообігу.

Як підготуватися до сеансу баротерапії?

За 1 годину до сеансу:

  • Пацієнту варто поїсти;

  • не дозволяється користуватися мазями, кремами, будь-якою косметикою, засобами для волосся и т.д.

  • Безпосередньо перед сеансом необхідно зняти всі прикраси.

Гіпербарична оксигенація: вплив на організм

Лікувально-профілактичний сеанс лікування киснем під тиском створює такі умови для організму, що максимально полегшують і прискорюють процес насичення тканин організму киснем.

Такий вид лікування є ефективним при лікуванні великої кількості захворювань та станів, пов’язаних із порушенням кисневого обміну, незалежно від причин його виникнення.

Лікувальний ефект процедури часто приходить вже після першого сеансу завдяку ліквідації кисневого голодування клітин, прискоренню обмінних процесів в організмі, покращенню кровопостачання органів та покращенням дії лікарських засобів. Завдяки підвищенню парціального тиску потік насиченої киснем крові проникає у всі ділянки організму. Це дозволяє запустити відновлювальні процеси в нервових, м’язових, кісткових та хрящових тканинах. Водночас організм починає швидше виробляти речовини, що стимулюють правильну роботу всіх систем та органів.

Вплив гіпербаричного кисню на організм:

  1. Під дією гіпербаричного кисню КОЖНА КЛІТИНА ОТРИМУЄ В 15 РАЗІВ БІЛЬШЕ КИСНЮ ніж  в звичайному середовищі. Тому що кисень переноситься не лише еритроцитами, з’єднуючись з гемоглобіном, а й розчиняється у плазмі крові і доноситься нею до тканин, які потерпають від патологічного процесу. Покращуються обмінні процеси в клітинах, швидше проходить запалення, поновлюються  функції всіх життєво- важливих систем організму.
  2. ГБО в значній мірі ВПЛИВАЄ НА ПЕРЕБІГ  інфікованих ран, на процеси регенерації. Активуючи  обмінні механізми клітинних та субклітинних субстанцій кисень сприяє стимуляції репаративних процесів, а саме сприяє заживленню трофічних виразок, рубцюванню виразок шлунку та 12-палої кишки, покращенню стану діабетичної стопи та інше.
  3. Метод гіпербаричної оксигенації ПОНОВЛЮЄ судинну капілярну систему, робить стінки капіляр більш еластичними, а тому більш активними. В кровоток включаються резервні судини-капіляри, що дуже важливо при серцево-судинних захворюваннях та ішемії мозку, тому що серцевий м’яз найбільше споживає кисню, а тканини мозку дуже чутливі до його нестачі.
  4. Навіть якщо б методне мав вищесказаних плюсів, то одного їй було б достатньо – це здатність ЗМІЦНЮВАТИ ІМУНІТЕТ. Під дією гіпербаричного кисню в організмі виробляються антиоксиданти – це захисні речовини, які допомагають боротисяз вірусами, бактеріями, токсинами, шкідливими екологічними факторами, стресами та іншими проблемами.
  5. КОСМЕТОЛОГІЯ все частіше обирає замість болючих хірургічних втручань баротерапію. За допомогою кисневої барокамери досягається результат аналогічний до процедур ін'єкційної косметології (наприклад, уколам гіалуронової кислоти). Поліпшується не лише зовнішній вигляд шкіри, а й її структура – кількість колагену та еластину нормалізується. При відновленні після пластичних операцій баротерапія має позитивний ефект.
  6. Досягається АНТИВІКОВИЙ ЕФЕКТ. З віком зменшуєтьсявироблення енергії в мітохондріях клітини, яка утворюється завдяки кисню, відбувається фізіологічний механізм старіння. Кількість мітохондрій також зменшується, отже, для уповільнення процесу старіння потрібно забезпечити мітохондрії, великою кількістю кисню. Це можливо тільки в барокамері !
  7. СХУДНЕННЯ. Для того, щоб підшкірний жир зникав, він повинен окислюватися (незалежно від того, які методики для схуднення ви використовуєте). Баротерапія має набагато більший ефект для схудненняніж системи фізичних вправ, засновані на глибокому диханні - йога, пілатес, оксизайс.
  8. ЕФЕКТИВНИЙ ФІТНЕС. Наші фізичні можливості обмежені, тому іноді доводиться довго чекати на досягнення бажаного результату. За допомогою баротерапії можна вдвічі швидше скинути вагу, наростити м'язову масу або придбати гарний рельєф.
  9. ГАРНЕ ВОЛОССЯ. Вже на 3-4 сеанси є помітний результат. Структура волосся покращується, а ламкість та випадіння зникають.
  10. ГАРНЕ САМОПОЧУТТЯ. Вже після першого сеансу баротерапії спостерігається покращення самопочуття та настрою, нормалізація сну, підвищення працездатності та якості життя. Баротерапія позитивно впливає на нервову систему, знімає занепокоєння, стрес, роздратованість та відчуття хронічної втоми.

Показання для лікування у барокамері при різних захворюваннях та патологічних станах

При гінекологічних захворюваннях:
  • безпліддя,
  • порушення менструального циклу,
  • гормональна недостатність,
  • запальні процеси (сальпінгоофорит, пельвіоперитоніт),
  • клімактеричний період.

Під дією гіпербаричного кисню стимулюється робота яєчників, активується рецепторна функція ендометрія матки. Після проходження курсу гіпербаричної оксигенації (надалі ГБО) (7-10 сеансів) нормалізується рівень статевих гормонів, покращується обмін речовин та підвищується імунітет.

В акушерській практиці при:
  • загрозі викидня на ранніх термінах вагітності,
  • фетоплацентарній недостатності,
  • гіпоксії плоду,
  • гіпотрофії плоду (ненабирання ваги).

А також при хронічних захворюваннях матері:

  • нефропатії І-ІІст.,
  • цукровому діабеті,
  • серцево-судинних захворюваннях.

Лікування киснем ефективне, природне та безпечне для матері і дитини.

Ендокринологічні захворювання:
  • цукровий діабет,
  • ускладнення цукрового діабету (діабетична стопа, полінейропатія, ретинопатія).

Нормалізується обмін речовин, знижується цукор крові, зникає метаболічний ацидоз, поліпшується мікроциркуляція тканин, нормалізується робота киснетранспортних систем, зменшується кількість та тяжкість ускладнень.

  • захворювання щитоподібної залози(гіперфункція, дифузно-токсичний зоб)

Компенсується підвищене споживання кисню, нормалізується  обмін речовин. ГБО, в комплексному лікуванні, дозволяє швидше усунути прояви тиреотоксикозу.

Захворювання шлунково-кишкового тракту:
  • виразкова хвороба 12-палої кишки,
  • гострий (вірусний) гепатит,
  • токсичний гепатит (при отруєнні гепатотропними ядами),
  • цироз печінки

Збільшується насичення тканин киснем, стимулюються та активуються регенераційні процеси в організмі.

В кардіології ГБО застосовують при:
  • стенокардії спокою і напруження,
  • порушенні периферичного кровообігу,
  • гіпертонічній хворобі І-ІІст,
  • серцевій недостатності,
  • розладу серцевого ритму,
  • набутих пороках серця,
  • після інфарктному кардіосклерозі.

При лікуванні в барокамері ліквідовується спазм коронарних артерій, зменшується задишка і периферичні набряки. Метод ГБО захищає міокард від деструктивних змін, сприяє стабілізації скоротливої функції серця.

При неврологічних захворюваннях:
  • ішемічний інсульт (гострий та востановчий періоди),
  • черепно-мозкова травма (гострий та востановчий періоди),
  • струс мозку,
  • гіпертонічна енцефалопатія,
  • дисциркуляторна енцефалопатія,
  • вегето-судинна дистонія,
  • Хвороба Альцгеймера,
  • Розсіяний склероз,
  • Розсіяний енцефаломієліт,
  • Церебральний арахноідіт,
  • Хвороба Лайма.

При патологічних станах центральної нервової системи страждають зони мозку від порушення мікроциркуляції і як наслідок – недостатність кисню. Вчасно почате лікування методом гіпербаричної оксигенації (ГБО) ліквідовує метаболічні наслідки кисневого боргу в тканинах мозку, дає шанс на відновлення пошкоджених нейронів.

При судинній патології:
  • тромбоз артерій кінцівок,
  • облітеруючий атеросклероз,
  • ендартеріїт судин кінцівок,
  • хронічна венозна недостатність,
  • оклюзія периферичних артерій,
  • трофічні виразки нижніх кінцівок.

При застосуванні ГБО висока концентрація кисню в крові сприяє поліпшенню колатерального кровообігу і доставки кисню до тканин. Завдяки цьому зменшується набряк і біль, нормалізується обмін речовин, прискорюється загоєння ран. Також кисень, що подається під тиском має бактерицидну дію, підсилює дію антибіотиків.

При хірургічних інфекціях:
  • відновлення після хірургічних операцій;
  • післяопераційні рани з ознаками нагноєння;
  • анаеробна інфекція,
  • опікові раневі поверхні,
  • довгонезаживаючі рани та виразки,
  • синдром довгого стиснення (Краш синдром).

Під дією гіпербаричної оксигенації зменшується набряк і біль в патологічній ділянці, нормалізується обмін речовин, прискорюється загоєння ран. Також кисень, що подається під тиском має бактерицидну дію, підсилює дію антибіотиків.

В офтальмології:
  • гостре порушення  кровообігу в системі центральної артерії сітківки та її гілках (застосування ГБО доцільно в перші години невідкладної допомоги),
  • дійсна оклюзія ЦАС (до або в місці біфуркації) (ГБО доцільно якщо застосовано в перші 2 години невідкладної допомоги),
  • токсичне ураження зорового нерва при отруєнні метиловим спиртом (застосування ГБО доцільно в перші години невідкладної допомоги),
  • центральна хориоретинальна дистрофия І-ІІст  (при рубцевих змінах ГБО не ефективне),
  • діабетична ретинопатія  (антигіпоксична дія ГБО корисна при НЕпроліферативній діабетичній ретинопатії).
При отруєннях:
  • чадним газом,
  • ціанідами,
  • метгемоглобіноутворюючими речовинами,
  • ядовитими грибами.

Своєчасне застосування гіпербаричного кисню дає можливість благополучного прогнозу перебігу критичного стану.

 

В комплексному лікуванні

Гіпербаричний кисень значно покращує перебіг хвороби, зменшує терміни непрацездатності і позитивно впливає на соціальну реабілітацію пацієнтів.

При ревматологічних захворюваннях:
  • склеродермія,
  • системний червоний вовчак,
  • ревматизм (активна фаза),
  • синдром Рейно.
При легеневій патології:
  • хронічні обструктивні захворювання легень,
  • реабілітація після перенесеного захворювання на COVID-19.
При урологічних захворюваннях:
  • сечокамяна хвороба,
  • пієлонефрит,
  • статева дисфункція у чоловіків.
При щелепно-лицьовій патології:
  • пародонтоз,
  • флегмона щелепно-лицьової області,
  • остеомієліт щелепи,
  • некротичний виразковий гінгівіт та стоматит.
При патології кісткової системи:
  • перелом кістки при порушенні кровообігу в травматичній зоні кінцівки,
  • перелом кістки у пацієнта з ендартеріїтом, атеросклерозом, діабетом,
  • повільна консолідація перелому,
  • остеомієліт.
ЛОР захворювання:
  • сенсоневральна приглухуватість
  • кохлеоневрит
При ускладненнях від зайняття  дайвінгом:
  • Кесонна хвороба
Застосування в косметології:
  • нормалізується кількість колагену та еластину,
  • уповільнюється процес старіння,
  • стимулюється процес схуднення.
При проблемах шкіри:
  • сухість шкірних покривів,
  • псоріаз,
  • фурункульоз,
  • атопічний дерматит,
  • алергічний дерматит,
  • екзема.
Застосування у спортивній медицині:

завдяки курсу лікування киснем спортсмени підвищують рівень тренованості і допомагають організму відновити сили після інтенсивних навантажень.

Як профілактичний метод:
  • збільшення адаптаційних сил організму,
  • зменшення надлишкової маси,
  • підвищення загального тонусу тіла,
  • зняття психологічного напруження, хронічного стресу,
  • поліпшення адаптивних можливостей організму,
  • підвищення імунітету, нормалізація всіх системи організму, профілактика захворювань.

Лікарі відділення

Черненко Віктор Іванович

  • завідувач відділення
  • 1986 р. – закінчив Вінницький медичний інститут
  • категорія – Вища