1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом - звернути увагу суспільства на цю проблему. ВІЛ та СНІД - це одна з найсучасніших проблем Світу, тому цій темі присвячуються конференції та демонстрації щодо СНІДу та його профілактики.
Тих, кого безпосередньо торкнулась епідемія, щодня у світі та в Україні стає більше. За даними ЮНЕЙДС, у світі за 2022 рік зареєстровано 1,3 млн нових випадків ВІЛ. У 2022 році в Україні було офіційно зареєстровано 12 212 вперше діагностованих випадків ВІЛ-інфекції, 3 010 випадків СНІДу та 1 293 смертей, зумовлених СНІДом.
В Україні на кінець 2022 року під медичним наглядом перебували 157 746 людей, які живуть з ВІЛ (157 510 громадян України та 236 іноземців), та 4 101 ВІЛ-експонована дитина. Показник поширеності ВІЛ-інфекції становив 384,2 на 100 тис. населення. У 2023 році в Україні за 9 місяців кількість ЛЖВ в Україні зросла на 1 293 людини. Станом на 01.10.2023 року під медичним наглядом перебуває 158 803 ЛЖВ. Показник поширеності ВІЛ-інфекції становить 387,3 на 100 тис. населення.
З 2012 року антиретровірусна терапія (АРТ) для людей, які живуть з ВІЛ, фінансується державою.
З 2019 року послуги з профілактики ВІЛ для представників ключових груп ризику (ЧСЧ; ЛВНІ, СП) та послуги догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ, почали фінансуватися державою.
У 2021 році Україна повністю перейшла на фінансування послуг з профілактики ВІЛ та медичної допомоги з державного бюджету.
Наприкінці 2021 року в Україні мешкали близько 245 000 людей, які живуть з ВІЛ. Більшість людей, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ, були охоплені профілактичними програмами, а понад 150 000 людей, які живуть з ВІЛ, отримували життєво необхідне лікування.
Навіть зараз, в умовах війни у 2022-2024 роках, АРТ доступна кожному та кожній, хто потребує лікування у ЗОЗ по всій підконтрольній уряду України території, працюють програми ПТВ, профілактики для ключових груп, догляду та підтримки.
До загального успіху 2022 року слід віднести високі показники охоплення ключових груп профілактичними послугами та тестуванням на ВІЛ силами НУО (неурядових організацій). Загалом навіть в умовах війни 62% зареєстрованих клієнтів НУО з ключових груп отримали мінімальний пакет профілактичних послуг, близько 84% зареєстрованих клієнтів НУО були обстежені на ВІЛ, понад 7 тисяч ВІЛ-позитивних осіб охоплені медичним наглядом ВІЛ-інфекції.
У 2022 році відбулось найбільше розширення програми ДКП після 2017 року. Вперше у житті отримали препарати 6 380 осіб, що на третину більше, ніж розпочали ДКП у 2021 році. За рік вдалося фактично подвоїти кількість отримувачів ДКП, на кінець року вже 9 075 людей отримували послуги ДКП
У 2023 році програма продовжує стабільно розширюватись. Так, за 11 місяців 2023 року кількість людей, що отримує ДКП, збільшилась на 3 279 осіб та становить станом на 24.11.2023 12 354 осіб.
Повномасштабне російське військове вторгнення в Україну має вкрай негативний вплив на забезпечення прав людини на отримання допомоги у зв'язку з ВІЛ, насамперед для ключових та найбільш уразливих груп населення.
Однак консолідація зусиль держави, громадських організацій за міжнародної підтримки та за рахунок донорського фінансування стала головним важелем, який дозволив пом'якшити наслідки вторгнення у 2022 році.
Насамперед вдалося запобігти масовому перериванню лікування. Ціною неймовірних зусиль громадянського суспільства, донорських організацій та волонтерів було забезпечено надання допомоги ключовим групам з числа ВО та у найбільш постраждалих районах. Завдяки оперативному перерозподілу препаратів та логістичним рішенням ЦГЗ вдалось запобігти масовому перериванню АРТ, програм зменшення шкоди, ДКП, лікування вірусного гепатиту С та туберкульозу.
Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему. Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Велика кількість травм, поранень, які супроводжуються масивними кровотечами, та потребують невідкладної домедичної допомоги. Ще один із характерних злочинів війни – сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт незахищений та досить травматичний. Способи захиститися від ВІЛ є, вони доступні, безкоштовні, не потребують багато часу, а лише вашого свідомого рішення.
За умови регулярного тестування на ВІЛ можна буде вчасно дізнатися про ВІЛ-позитивний статус та якомога раніше розпочати лікування — антиретровірусну терапію. А вона своєю чергою рятує життя.
Чому важливо кожному перевіритися на ВІЛ?
Це збереження свого здоров’я. Кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій ВІЛ-статус. Хоча перевірка свого ВІЛ-статусу — проста та безкоштовна процедура, яку варто пройти всім.
Тестування на ВІЛ — найкращий спосіб профілактики ВІЛ. Адже щойно людина дізнається про свій позитивний статус, вона зазвичай змінює свою поведінку і приймає рішення про використання бар’єрної контрацепції та початок антиретровірусної терапії.
Безкоштовний швидкий тест на ВІЛ-інфекцію можна зробити:
- у сімейного лікаря;
- на базі спеціалізованих закладів, що працюють з групами підвищеного ризику щодо інфікування на ВІЛ
- ( протитуберкульозний, наркологічний, шкірно-венерологічний диспансери);
- в спеціалізованих кабінетах “Довіра” які функціонують в лікувальних закладах області;
- в неурядових організаціях, які допомагають людям, що живуть з ВІЛ та всім, хто зацікавлений в обстеженні.
Найбільша пацієнтська організація БО «100% Життя» разом з Центром громадського здоров’я розробила карту пунктів тестування на гепатит. У цих медичних закладах можна пройти безкоштовне тестування на ВІЛ та гепатит.
Сьогодні у світі близько 37 мільйонів осіб інфіковані вірусом імунодефіциту людини — ВІЛ. Найбільше серед них осіб працездатного та репродуктивного віку — які забезпечують розвиток країни. Та найстрашніше, що тривалий час людина може не знати про свій ВІЛ-позитивний статус, а тому ненароком поширювати вірус далі.
Чому про ВІЛ так багато говорять ?
ВІЛ-інфекція — одна з причин смертності молодих дорослих. А це та частина населення, завдяки якій відбувається економічний та соціальний розвиток країни, з'являється наступне покоління суспільства.
У найбільш уражених ВІЛ-інфекцією регіонах спостерігається зниження середньої очікуваної тривалості життя на 15-20 років. В Африці, де найбільше розповсюдження ВІЛ-інфекції, деякі країни зникають з мапи.
Що з ВІЛ в Україні?
Україна, на жаль, посідає одне з перших місць серед європейських країн за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Станом на 2022 рік, у нашій країні було близько 257 тисяч людей які живуть з ВІЛ.
Сучасна епідемія ВІЛ-інфекції в Україні небезпечна тим, що нові випадки захворювання фіксують саме серед осіб працездатного віку.
Здебільшого поширення ВІЛ-інфекції сконцентровано серед групи ризику. Їх становлять особи, які практикують незахищений секс, мають одностатеві стосунки, численних сексуальних партнерів, вживають психоактивні речовини тощо.
ВІЛ-інфекція — що ж це таке?
ВІЛ-інфекція — це захворювання , яке виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) . В його основі лежать значні деструктивні зміни імунної, нервової та інших системних причин . Це захворювання, яке може тривати роками, і впливає на стан здоров'я,послаблює імунну систему людини.
На що впливає ВІЛ-інфекція?
Щоб зрозуміти, чим ВІЛ небезпечний для імунітету, важливо розуміти, як працює наша імунна система.
Коли в організмі створюють збудники захворювання — віруси, бактерії — імунна система вмикає свої захисні функції.
Першими реагують Т-лімфоцити. Вони розпізнають, що потрапило до недоліків і передають інформацію далі. У відповідь організм синтезує антитіла, які борються з чужорідними агентами.
Так-от ВІЛ вражає Т-лімфоцити, а саме клітини CD4. З розвитком ВІЛ-інфекції кількість цих клітин значно зменшується. А отже зменшуються й можливості викликати опір іншими захворюваннями. Це стосується станів, які буквально руйнують організм.
Як передається ВІЛ-інфекція?
Основним джерелом зараження є людина, яка інфікована ВІЛ. Передача ВІЛ можлива на всіх стадіях захворювання. У найбільшій кількості збудник міститься в крові, спермі та вагінальній рідині.
ВІЛ передається декількома шляхами:
- статевим — під час незахищених гетеросексуальних та гомосексуальних статевих контактів, за різними видами сексу (вагінального, анального, орального);
- через кров — під час внутрішньовенного введення наркотиків (через нестерильні шприці, голки та інший інструментарій), процедури пірсингу, нанесення татуювання та переливання крові;
- від матері до дитини — в який період ВІЛ може передаватись через плаценту, також підвищений ризик передачі вірусу виникає під час пологів та грудного вигодовування.
Чим підступний ВІЛ?
З моменту інфікування ВІЛ до появи перших видимих ознак хвороби може минути тривалий час, навіть кілька років. Впродовж цього періоду людина, яка живе з ВІЛ, може мати хороший вигляд й гарно почуватися. І навіть не відчувати це, але передавати ВІЛ іншим — сексуальним партнерам, майбутнім дітям тощо.
Весь час, поки людина не знає про свій статус, вірус в організмі сприяє зниженню імунітету. Щоденно в геометричній прогресії зростає кількість нових вірусних частин. Вони суттєво знижують імунітет, що призводить до розвитку різноманітних інших захворювань та патологічних станів.
Завдяки довгої тривалості латентної стадії ВІЛ, близько 40% нових випадків інфікування виявляються на останніх або передостанніх клінічних стадіях. В цьому і є найбільша підступність ВІЛ. Але її можна оминути. Для цього важливо стежити за власним здоров'ям і регулярно проводити відповідні обстеження.
Як можна виявити ВІЛ-інфекцію в організмі?
Лабораторні діагностичні тести — надійний спосіб виявлення ВІЛ-інфекції. У більшості випадків вони можуть виявити антитіла до ВІЛ через 3 місяці з моменту інфікування.
До цього часу інкубаційний період або так званий «період вікна» — проміжок часу, коли антитіла до вірусу буде неможливо виявити тестами, але людина вже інфікована й може передавати вірус іншій.
Через 6 місяців в організмі остаточно накопичується значна кількість антитіла, достатнього для виявлення інфекції.
Для чого потрібно проходити обстеження на ВІЛ?
Лабораторна діагностика ВІЛ, її додаткові методи, спрямовані на виявлення в імунній системі пошкоджених, викликаних імунодефіцитом. Наявність ВІЛ-інфекції підтверджують на підставі кількох досліджень крові. Проходження одного тесту є недостатнім.
Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безоплатним, конфіденційним, а за бажанням – анонімним. Ніхто не має права розголошувати ВІЛ-статус третім особам. Людина, яка живе з ВІЛ, в жодному випадку не буде залучена до лікування примусово за результатами тесту.
Знання ВІЛ-статусу вкрай важливе з кількох причин. Позитивний ВІЛ-статус дозволяє приймати правильні рішення щодо лікування, проведення спостереження та дотримання, а негативний щодо — профілактики.
Отримання позитивного результату тесту на ВІЛ вимагає якомога швидкого прийняття рішення про лікування. Адже воно допомагає уникнути поширення інфекції в організмі, забезпечити від незворотних наслідків для прогресування хвороби, і передає ВІЛ статевим партнерам та під час хвороби.
Які можуть бути прояви ВІЛ-інфекції?
Загалом існує 4 клінічні стадії ВІЛ-інфекції.
І стадіон. Тут будь-які прояви захворювання та клінічні симптоми відсутні. Виявити інфекцію можна лише за допомогою тестів. Надалі можна спостерігати збільшення лімфатичних вузлів (понад 0,5 см) протягом понад 3 місяців. За гострої форми ВІЛ-інфекції можна спостерігати лихоманку, поява висипів на шкірі, діарея, болі у м'язах.
ІІ стадія. Виникають пошкодження в куточках рота, кандидоз порожнини рота, себорейний дерматит на волосяній частині голови, обличчя, тулуба. Є прояв вірусних уражень (герпесу, вірусу папіломи людини) шкіри та слизових оболонок, грибкової інфекції з ураженням нігтів тощо.
ІІІ стадія. Їй властива невмотивована втрата ваги на понад 10 % від загальної маси тіла, хвороба діарея понад місяць, важкий перебіг статевих інфекцій, бактеріальних інфекцій. Виникають пошкодження легень, нирок, суглобів, кісток.
ІV стадія. Вона заключна або термінальна. Розвивається з важким перебігом туберкульозу, онкозахворювання, бактеріальних, вірусних, грибкових уражень головного мозку, легенів та інших органів.
Чим ВІЛ відрізняється від СНІДу?
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) — це стан, спричинений ВІЛ-інфекцією — її пізня кінцева стадія. СНІД провокує руйнування великої кількості Т-клітину, організм втрачає здатність опиратися хворобам та інфекціям.
деякими проявами СНІДу є комплекс захворювань, які посилюються через імунодефіцит та для будь-якого відповідного лікування.
На цьому етапі можуть проявлятися відразу кілька опортуністичних інфекцій (спричиняють мікроорганізми, які раніше не здатні породити хворобу) і супутніх захворювань, одночасно уражаються різні органи та системи.
Чи лікується ВІЛ-інфекція?
Для лікування ВІЛ-інфекції проводиться антиретровірусна терапія(АРТ). Вона уповільнює й практично зупиняє прогресування ВІЛ-інфекції та її перехід на стадію СНІД.
З появою АРТ число випадків СНІД, тобто термінальної стадії ВІЛ-інфекції, загалом у світі скоротилося в 10 разів. АРТ не просто продовжує життя ВІЛ-інфікованих. Воно дозволяє почуватися здоровими, жити повноцінно, професійно самореалізуватися й створювати сім'ю.
В Україні АРТ доступний для всіх користувачів і є безкоштовно в межах державних програм.
АРТ – це таблетки, які приймають 1 або 2 рази протягом доби. Одна таблетка може містити кілька видів лікарських препаратів, тому їхню комбінацію буде називати «схемою лікування».
Для проведення ефективної терапії необхідно використовувати ліки щодня протягом усього життя. Єдиним показником, який вказує на ефективність схеми АРТ, є рівень вірусного навантаження. Це кількість копій ВІЛ у певному об'ємі крові. Його вимірюють лабораторними методами.
Чому важливо постійно приймати антиретровірусну терапію?
АРТ не виліковує від ВІЛ-інфекції, але перешкоджає її розвитку. Воно трансформує ВІЛ-інфекцію з невиліковної недуги, яка постійно розвивається, в хронічні захворювання, з якими можна прожити багато років.
Безперервний прийом АРТ дозволяє людям з ВІЛ жити повноцінним життям, тривалість якого обмежується лише природними процесами старіння.
Також вкрай важливо, що лікування запобігає передачі ВІЛ іншим людям у будь-яких ситуаціях: статевим шляхом, від матері до дитини тощо. У випадку, якщо ВІЛ-інфікована людина припиняє або перериває лікування, вірус може почати активно відтворюватися, й руйнувати імунітет.
Чи можливо уникнути ВІЛ-інфекції?
Сьогодні не існує вакцини проти ВІЛ. Тому єдиним способом запобігання інфікування є уникнення ситуацій, які несуть ризик зараження. Тобто основна умова — ваша поведінка!
Статеві контакти — найбільший розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню — уникати випадкових статевих контактів і завжди використовувати презервативи.
Також важливо повністю проходити обстеження на наявність інфекції, що передається статевим шляхом, і остаточно їх лікувати. Адже наявні інфекційні захворювання підвищують ризики зараження й передачі ВІЛ.
Пам'ятайте, що вживання ін'єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але й значно ризикує зараження вірусом імунодефіциту.
Найкраще уникати статевих контактів з особами, які вживають наркотики внутрішньовенно. Зазвичай вони використовують одну голку на всіх, не стерилізують її, та мають інші ризики зараження. Тому інфікування ВІЛ та гепатитами серед споживачів внутрішньовенних наркотиків рівень значно вищий.
Важливо завжди використовувати лише стерильні голки і шприци, інструменти для манікюру, пірсингу та татуювання.
Права та обов'язки людей, які живуть з ВІЛ
Права людей, які живуть з ВІЛ, захищені нормативними документами на рівнях держави.
Так, ВІЛ-позитивні особи мають право на захист інформації про свій позитивний статус, рівність перед законом та заборону дискримінації, відшкодування шкоди, пов’язаної з розголошенням чи розкриттям інформації про позитивний ВІЛ-статус, на безоплатне забезпечення антиретровірусними препаратами та лікувальними засобами, участь у допоміжних репродуктивних технологіях.
Але ВІЛ-позитивні особи мають також певні обов’язки : вживати заходи для запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, зараження статевих партнерів щодо можливості інфікування, відмови від донорства крові, органів тощо.
ВІЛ-інфекція — це масштабна проблема, яка стосується не тільки здоров'я людини, але й майбутньої держави. Але дотримання простих профілактичних заходів дозволить зберегти здоров'я й забезпечити собі високу якість та тривалість життя.
Навіть зараз, в умовах війни у 2022-2024 роках, АРТ доступна кожному та кожній, хто потребує лікування у ЗОЗ по всій підконтрольній уряду України території, працюють програми ПТВ, профілактики для ключових груп, догляду та підтримки.