Гінекологічне відділення входить до складу обласного перинатального центру Черкаської обласної лікарні.
У відділенні розгорнуто 28 ліжок, відкрито 17 палат (в т.ч. палата інтенсивної терапії на 4 ліжка, післяопераційні палати, інфекційний бокс на 6 ліжок, 5 палат з покращеними умовами), мала операційна, перев`язувальний кабінет, два процедурних кабінети, оглядовий кабінет.
- Впроваджені нововведення в діяльність відділення:
-
- Впроваджено лапароскопічну гістеректомію.
- Висновки та переваги: мінімальна операційна травма; менша інвазивність та максимальний огляд операційного поля дозволяють мінімізувати крововтрату; зменшення медикаментазного навантаження на організм (зменшення дози антибіотиків та знеболюючих препаратів у післяопераційному періоді); відсутність парезу кишківника в післяопераційному періоді; короткий період відновлення в порівнянні з лапаротомною гістеректомією (пацієнтка може бути виписана через 2-3 дні після оперативного втручання, а всього лише через кілька днів повернутися до звичого життя); відсутність значного косметичного дефекту.
- Впроваджено методику вагінальної екстирпації матки та пластику статевих губ використовуючи апарат «LigaSure».
- Перевагами використання «LigaSure» є: швидкість проведення оперативного втручання; мінімальна травматизація тканин; відсутність кровотеч під час оперативного втручання; економія шовного матеріалу; швидкий реабілітаційний період.
- Частково впроваджено застосування Юмерокс Інгал в гінекологічній практиці (під час проведення конічної біопсії та МВА вмісту порожнини матки).
- Переваги: швидкий початок дій для досягнення знеболюючого ефекту (необхідно від 5 до 10 вдихів); має виражений протитривожний ефект; ненаркотичний, із високим профілем безпеки; безболісне, атравматичне введення (без ін’єкцій та голок); не потребує контролю роботи дихальної та серцево-судинної системи під час використання.
- Частково впроваджено ниткову пластику промежини за допомогою вагінальних ниток Vaginal Narrower. Після виконання процедури зменшується термін перебування в стаціонарі до 1-го дня. Це малоінвазивна процедура, що має довготривалий ефект та є профілактикою пролапсів та запальних захворювань жіночих статевих органів, має мінімальний відновний період.
- Впроваджена методика введення запатентованої суміші з метою профілактики післяопераційного болю і злукової хвороби, яка вводиться в черевну порожнину після завершення операції.
- Перевагами введення суміші є: зменшення інтенсивності болю в післяопераційному періоді; зменшення дози знеболюючих препаратів; профілактика утворення злук.
Відділення укомплектовано кваліфікованими фахівцями, які надають цілодобову медичну допомогу хворим з гінекологічною патологією, застосовуючи при цьому як консервативні, так і оперативні методи лікування та діагностики. Разом з лікарями-анестезіологами забезпечують надання ургентної допомоги жіночому населенню області в складі акушерсько-гінекологічної бригади, приймають участь в наданні виїзної планово-консультативної та невідкладної допомоги жінкам нашого краю.
- Проводиться лікування жінок з такими патологіями:
-
- міома матки;
- доброякісні новоутворення яєчників;
- запальні захворювання органів малого тазу;
- ендометріоз;
- випадіння статевих органів;
- поліпи жіночих статевих органів;
- запальні та доброякісні захворювання тіла матки, вульви та піхви;
- порушення менструального циклу;
- аномальні маткові кровотечі;
- виражений постоваріоектомічний синдром;
- дисфункція яєчників;
- позаматкова вагітність;
- загроза переривання та звичне невиношування вагітності;
- істміко-цервікальна недостатність;
- жіноча безплідність;
- стороннє тіло сечостатевої системи;
- менопаузальні та передменопаузальні розлади;
- передменструальний синдром;
- гіперпластичні процеси ендометрію;
- хвороби бартолінової залози;
- патологічні кровотечі з матки та вагіни в різні вікові періоди;
- аномалії розвитку зовнішніх і внутрішніх жіночих статевих органів;
- аномальні продукти запліднення;
- переривання вагітності за медичними показами.
Планово пацієнтам проводять оперативне лікування з приводу міоми матки, кіст яєчників, ендометріозу додатків, неплідності як трубного, так і оваріального ґенезу, генітального пролапсу, гнійних пухлин додатків, поліпів та гіперплазії ендометрію.
Ургентно проводять операції при трубній вагітності, гнійних пухлинах додатків, апоплексії яєчників, некрозах лейоматозних вузлів, перекрутах додатків.
Операції виконуються в двох операційних, які обладнані сучасною апаратурою, включаючи наркозну, та обладнанням таких провідних фірм, як: Olympus, Kare, Storz, Aesculap. За рік виконується понад 1200 операцій різного рівня складності.
В гінекологічному відділенні центру широко використовуються малоінвазивні технології, вагінальна хірургія, органозберігаючі операції тощо.
Інформація для пацієнтів
Гістероскопія
Хірургічна гістероскопія – метод, що дозволяє оглянути порожнину матки зсередини, діагностувати патологічні процеси і виконати малоінвазивні втручання в порожнині матки з мінімальною травматизацією здорових тканин.
- Гістероскопія показана при таких захворюваннях:
-
- поліпи ендометрію (ендоскопічна поліпектомія);
- гіперплазія ендометрію (абляція ендометрію);
- внутрішньо-маткові синехії (спайки) чи внутрішньо-маткова перегородка;
- підслизова міома (ендоскопічна міомектомія);
- з метою видалення внутрішньоматкової спіралі, залишків плідного яйця після переривання вагітності;
- порушення менструального циклу, аномальні маткові кровотечі.
Ендоскопічні внутрішньоматкові втручання проводяться в першій фазі менструального циклу, на 6-9 день від початку останньої менструації. В більшості випадків такі втручання дозволяють зберегти матку і репродуктивну функцію жінки. Гістероскопія активно витісняє інвазивні процедури і вишкрібання порожнини матки – травмуючі і небезпечні. З появою гістероскопу більше 50% гінекологічних внутрішньоматкових втручань у відділенні здійснюється з його допомогою.
- Перевагою таких втручань є:
-
- низька травматичність і мінімальна частота ускладнень;
- короткий реабілітаційний період;
- короткий термін перебування в стаціонарі, який в більшості випадків обмежується 1 добою;
- можливість взяття прицільної біопсії, контроль зором і збільшуючою оптикою всіх маніпуляцій;
- можливість лікування патології одразу ж після ендоскопічної діагностики.
Лапароскопія
Лапароскопією називають один із методів діагностики і хірургічного лікування, новизна якого полягає в малоінвазивному хірургічному втручанні. При лапароскопії всі хірургічні маніпуляції виконуються через маленький (біля 10-15мм) отвір в черевній порожнині спеціальними інструментами під візуальним контролем за допомогою ендоскопу (телескопічної трубки з відео системою).
Незалежно від об’єму оперативного втручання виконання гінекологічних операцій ендоскопічним доступом в наші дні стає загально прийнятим. Ті операції, які потребували обов’язкової лапаротомії, сьогодні можуть виконуватися з допомогою ендоскопічних інструментів.
- Переваг лапароскопічного методу багато, а саме:
-
- зниження частоти ускладнень хірургічних втручань;
- скорочення періоду післяопераційної реабілітації та зменшення тривалості перебування в стаціонарі внаслідок меншої травматичності;
- зменшення частоти післяопераційного спайкового процесу, тромбоемболічних ускладнень;
- зменшення болісних відчуттів в післяопераційному періоді (завдяки маленьким розмірам розрізу) та, що важливо для жінок, естетична перевага, відсутність великих рубців, які залишаються після абдомінальних операцій.
- Покази для проведення лапароскопії:
-
- Трубне і перитонеальне (різні форми) непліддя.
- Доброякісна патологія матки (міома матки, внутрішній ендометріоз, гіперпластичний процес ендометрію).
- Кісти і пухлини яєчників.
- Ендометріоз.
- Вроджені чи післяпологові пороки формування внутрішніх статевих органів.
- Синдром хронічної тазової болі.
- Позаматкова вагітність.
- Апоплексія яєчників, розрив кісти яєчника.