Автоматизовано та без корупційних ризиків. Як у обласній лікарні працюють експертні команди
з 1 січня 2025 року замість ліквідованих Медико-соціальних експертних комісій діють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. При обласній лікарні діє п’ять таких команд: хірургічна, травматологічна, офтальмологічна, кардіоневрологічна та загальна. На кожен напрямок працює по дві експертні команди, тож загалом при медустанові їх десять.
Справа пацієнта розглядається протягом 30 днів. Усе здійснюється максимально автоматизовано, а контакт пацієнта і експертної команди – лише в день оцінки.
За словами директора Черкаської обласної лікарні Віталія Шила, на сьогодні розглянуто вже близько 600 справ. Усе подання документів здійснюється в електронному вигляді.
- Спочатку ми розглядали ті справи, які нам були передані в паперовому вигляді й через певні причини ще не були розглянуті через МСЕК. Справи оформлює і подає в електронному варіанті лікар, що лікує. Він може їх подати у будь-який заклад, де працюють експертні команди. Там передивляються, чи всі документи є. Якщо чогось не вистачає, то справа відправляється на доопрацювання. Якщо ж все оформлено правильно, то ставиться в чергу на розгляд, – розповів директор Черкаської обласної лікарні Віталій Шило.
Кожна команда складається із чотирьох медиків. Працювати в ній можуть тільки практикуючі лікарі. Усі вони за таке додаткове навантаження отримують доплати згідно з кількістю засідань, в яких взяли участь.
- Людина знає день і час, але не команду, яка засідатиме, – наголошує Олег Косяк, заступник медичного директора з питань організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. – Пацієнт приходить, трохи завчасно збираються лікарі, які вивчають його електронні документи, і вже розуміють, з чим до них прийшла людина. Якщо не вистачає обстежень, лікарі призупиняють справу і направляють на обстеження, яке проходить тут вже в лікарні. Потім ці документи додаються, лікарі викликають хворого, його оглядають. Він виходить і вони вже колегіально виносять рішення.
За словами заступника, лікарі медзакладів також вчилися всьому з нуля, адже до цього не були експертами. До того ж на них лягло й подвійне навантаження, адже вони працюють на ВЛК, проводять операції, ходять на виклики.
Експертні команди засідають два-три рази на місяць. За потреби – частіше. За день приймають до 10 пацієнтів.
- Поєднувати трішки важко, оскільки ми залишаємо своїх пацієнтів у відділенні. Але в принципі стараємося встигати, – говорить Світлана Слободяник, лікарка з фізичної та реабілітаційної медицини, членкиня травматологічної команди.
Медики відзначають, що намагаються дотримуватися визначених термінів, тож більшість справ розглядають протягом місяця. Наприклад, Ігор Чорний після поранення вже відразу звернувся до експертних комісій. За його словами, разом із подачею документів увесь процес тривав приблизно 30 днів. Висновок він уже отримав.
Яка процедура для пацієнта?
Пацієнт подає весь пакет документів лікарю (сімейному або тому лікарю, який лікує).
Лікар формує пакет документів в електронному вигляді й направляє на розгляд адміністратора, який розглядає цей пакет документів і відправляє його або далі, або на доопрацювання, у разі, якщо є неточності.
Після розгляду справи експертною командою, пацієнту витяг видається на руки, в ТЦК направляється поштою, а до Пенсійного фонду йде автоматично зі системи.
Також є така опція, коли огляд пацієнта може здійснюватися онлайн або із виїздом до пацієнта, але для цього повинен бути перелік показань, зокрема, якщо пацієнт не може пересуватися. Також при огляді пацієнта може бути присутній його представник.