18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Діабет тривалий час може не турбувати

На сьогодні діабет – дуже поширена проблема людства. За даними Міжнародної федерації діабету наразі у світі на діабет хворіють близько 425 млн осіб. Щороку ця кількість збільшується. Про типи цукрового діабету, особливості лікування та правильний раціон харчування розповіла лікар-ендокринолог Черкаської обласної лікарні Наталія Анатоліївна Федоткіна.

– На жаль, діабет – це невиліковна хвороба. Дуже важливо її вчасно діагностувати. Якщо при інших патологіях пацієнти відчувають болі, при діабеті у людини доволі тривалий час може їх не бути, – пояснює Наталія Анатоліївна.

Основні симптоми діабету: спрага, сухість у роті, іноді свербіж шкіри, часте сечовипускання. Звичайно, все це створює дискомфорт, але з цим можна жити. Найважче – це ускладнення, до яких призводить діабет. А саме – втрата зору, до 90% нетравматичних ампутацій нижніх кінцівок, проблеми з нирками. При діабеті у два рази збільшується ризик виникнення інфарктів й інсультів. При цьому в молодих людей інфаркти можуть бути безсимптомними. Нині дуже помолодшав вік інсультів та інфарктів у діабетиків. Якщо раніше це були люди, яким за 50 років, зараз це пацієнти від 30-ти років.

Типи діабету:

І тип. Підшлункова залоза зовсім не виділяє гормон – інсулін. Пацієнт має забезпечувати життєдіяльність організму ін’єкціями інсуліну протягом усього життя. Зазвичай страждають молоді люди та діти. 

ІІ тип. Таких пацієнтів близько 85–90% серед усіх хворих на діабет. Це порушення метаболізму, для якого характерний високий рівень глюкози в крові за умови резистентності до інсуліну та відносної недостатності інсуліну. Цим він відрізняється від цукрового діабету І-го типу, при якому існує абсолютна нестача інсуліну через руйнування інсулоцитів у підшлунковій залозі. Або той інсулін, що виділяє підшлункова залоза, не засвоюється клітинами. На діабет ІІ типу хворіють частіше дорослі люди.

Гестаційний цукровий діабет у вагітних. Після пологів у 50% жінок такий діабет зникає. Лікування цей тип діабету не потребує, проте слід дотримуватися спеціальної дієти. При народженні дитини варто звернути увагу на її вагу. Якщо вага новонародженого більше, ніж 4 кг, то необхідно в подальшому контролювати рівень цукру як у дитини, так і у мами.
 

Що можна їсти?

При діабеті їсти можна майже всі продукти, проте важливо контролювати розмір порції.

При призначені індивідуального раціону харчування враховуємо вагу пацієнта. Зазвичай, при І типі пацієнти худші, тому їм необхідна більша кількість кілокалорій на добу. При ІІ типі діабету пацієнти часто мають надлишкову вагу або навіть ожиріння. Їхній добовий раціон має бути не калорійний. Загалом при діабеті їсти треба невеликими порціями протягом дня. Це сніданок, обід, вечеря, а між ними мають бути невеликі перекуси.

Велику кількість цукру містять солодощі, жирна та смажена їжа. За рекомендаціями медиків, їжу краще запікати, варити, тушкувати та готувати на пару без додавання олії та інших жирів. Деякі фрукти також підвищують рівень цукру в крові. Наприклад, полуницю та малину та інші ягоди можна вживати не більше 5-6 шт. на день. Банани – до обіду одну половину, другу вже після обіду. Персик, слива, груша – один-два в день. 

Також помилково додавати до раціону спеціальні продукти для діабетиків, якими «завалені» прилавки в магазинах. Зазвичай ці продукти виготовлені на основі фруктози, що містить багато цукру. Солодке при діабеті можна їсти, адже  це ‒ джерело енергії для організму. Наприклад, галетне печиво (3-5 шт. на день), декілька шматочків шоколаду (вміст какао більше 70%). М’ясо: курятина без шкірочки, кролик, яловичина. Крупи: будь-які, крім рисової і манної. Хлібобулочні вироби – за калорійністю білий і чорний хліб однакові. Залежно від ваги: для більш повних 2-3 шматочки на день, худішим 4-5 шматочків хліба. Щодо напоїв: чай, кава, у які можна додавати цукрозамінники. Найкращим цукрозамінником є стевія (ця трава продається у аптеках у вигляді таблеток та порошку). 

На базі ендокринологічного відділення Черкаської обласної лікарні діє школа з навчання хворих на цукровий діабет. Два рази на тиждень там проходять колективні лекції та індивідуальні заняття. На курсах пацієнти можуть дізнатися більше про лікування (як правильно робити ін’єкції інсуліну, терміни його зберігання тощо), профілактику, харчування при діабеті.

 

За матеріалами газети „Черкаський край”