18009, м. Черкаси
oblkan@zdrav.ck.ua
Інфоцентр:   (0472) 31-90-84
Факс: +380 (472) 37-62-92

Довго не лікований діабет призводить до сліпоти

Одна з найчастіших причин сліпоти ‒ діабетична ретинопатія. Це захворювання з’являється внаслідок тривало нелікованого цукрового діабету

Що відбувається? 

‒ Надлишок цукру в крові руйнує стінку судин сітківки, вони стають більш ламкими, нееластичними, змінюється проникність їхніх стінок. З часом відбуваються крововиливи в тканину сітківки, ріст новоутворених судин та проліферації (коли росте патологічна сполучна тканина). Все це призводить до зниження гостроти зору, ‒ роз’яснює Наталія Пустовіт, завідувачка офтальмологічного відділення обласної лікарні, обласний офтальмолог. ‒ Причому, на початковій стадії процес протікає безсимптомно. Зір починає падати, коли хвороба вже значно розвинулась.

Отож, фактори ризику розвитку діабетичної ретинопатії у хворих на цукровий діабет:

- тривало неконтрольований високий рівень цукру крові;

- підвищений рівень артеріального тиску та рівень холестерину;

- значні перепади рівня цукру крові протягом короткого часу;

- невиконання рекомендацій ендокринолога щодо лікування цукрового діабету;

- надмірна маса тіла;

- паління;

- надмірне вживання алкоголю.
 

Щоб вчасно виявити ретинопатію, хворі повинні проходити огляд у офтальмолога щонайменше раз на рік.

Порушення зору, яке виникло в результаті діабетичної ретинопатії, неможливо виправити за допомогою окулярів. У першу чергу потрібно досягти стабільного рівня цукру в крові.

Лікування власне діабетичної ретинопатії включає ряд методів. На початкових стадіях це часткова або повна лазеркоагуляція сітківки для профілактики подальших ускладнень. 

Діабетична ретинопатія часто супроводжується макулярним набряком. У таких випадках призначається додаткове обстеження ‒ томографія сітківки.

Після чого призначаються внутрішньо-очні ін’єкції лікарського засобу для зменшення набряку та запобігання росту новоутворених судин.

У запущених випадках при наявності проліферацій хворому може бути запропоноване хірургічне лікування.

За матеріалами газети „Черкаський край”