18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Хелікобактер пілорі передається через слину

В гастроентерології передраковим станом вважаються атрофічний гастрит, тривале зараження шлунку бактерією хелікобактер пілорі, аденоматозні поліпи. Треба зважати й на те, чи був у кого в роду рак шлунку.

 

Фактори ризику:

- харчування їжею, в якій багато солі, мало овочів та фруктів;

- куриво;

- дефіцит аскорбінової кислоти й бетакаротину в їжі;

- люди з групою крові А (II) мають підвищений ризик розвитку раку шлунку. 

 

Сьогодні звернемо увагу на хелікобактер, який підвищує ризик розвитку раку шлунку у 3-6 разів. «Хеліко» характеризує форму бактерії: спіральна. А «пілорі» вказує на основне місце її проживання — пілоричний відділ шлунку. 
Раніше вважалося, що мікроорганізму, здатного вижити в агресивному середовищі шлунку, не існує. Про хелікобактер вчені запідозрили ще у 1875 році, але остаточно бактерія була відкрита тільки у 1979. При спробі підтвердити правоту свого здогаду вчений, австралієць Баррі Маршалл провів експеримент на собі, випивши вміст чашки петрі, в якій культивувався хелікобактер пілорі. Через кілька днів у нього виявився гастрит… Вилікувався метронідазолом та солями вісмуту.

Автори цього відкриття отримали Нобелівську премію. Весь світ визнав, що причиною виразок та гастритів можуть бути хелікобактери, а не тільки нездорове харчування.

Хелікобактер добре пристосувався до життя в шлунку: має джгутики, завдяки яким пересувається в густому слизі. Виробляє уреазу — фермент, що нейтралізує соляну кислоту і забезпечує комфортне для бактерії середовище. Розчинення бактерією захисного слизу та виділені нею токсини спричинюють гастрит. Якщо хворобу не лікувати, може розвинутись атрофія шлунку, кишкова метаплазія, у кількох відсотках випадків — рак шлунку. 
Передається хелікобактерна інфекція через слину і слиз. Тому-то, якщо у пацієнта виявили  хелікобактеріоз, обстеженню підлягають всі члени його сім'ї. 
Недуга дає болі у шлунку, як правило, на голодний шлунок, печію, тяжкість у шлунку, погане перетравлювання м’ясного, нудоту і блювоту. Проте не всі носії цієї бактерії відчувають симптоми захворювання. Хелікобактер може себе не проявляти — до кращих для нього часів: як-то неправильного харчування «хазяїна», зловживання спиртним, куріння, нервових перенапружень, що ослаблюють захисні функції організму.

Уреазний тест на виявлення хелікобактеру проводять ендоскопісти в обласній та районних лікарнях, в обласній — скринінг-тест на виявлення антитіл у крові. Приватні клініки пропонують дослідження з тестом «Cito test H.Pylori Ag».  

Лікування хелікобактеріозу проводять антибіотиками і препаратами, які регулюють рівень кислотності в шлунку.

 

За матеріалами газети „Черкаський край”