В області проживає близько 50 тисяч людей, які хворіють на цю недугу (насправді їх більше, але вони про це не знають), з них близько 9 тисяч — інсулінозалежні. Населення області старіє, тож захворюваність на діабет ростиме.
У різних відділеннях обласної лікарні є пацієнти з діабетом. Ними опікується обласний ендокринологічний центр, що діє на базі лікарні. В його складі й головне профільне відділення на 50 ліжок — ендокринологічне. Тут лікується 1600-1700 пацієнтів на рік. При центрі працюють спеціалізовані кабінети: діабетичної ступні, діабетичної ретинопатії та діабетичної полінейропатії.
Ірина Бондарець, завідувачка ендокринологічного відділення обласної лікарні, головний позаштатний ендокринолог УОЗ ОДА, кандидат медичних наук зауважує, наскільки поширений цукровий діабет: 60-65 відсотків пацієнтів відділення ‒ з цим захворюванням.
‒ Госпіталізація планова: роздаємо талони на кожен район. Там визначають, кого присилати на лікування. Є ургентна госпіталізація: забираємо пацієнтів у важкому стані, спочатку в реанімаційне відділення, потім до нас. Для діагностики та лікування хворих застосовуємо такі методики, як визначення глікованого гемоглобіну та мікроальбумінурії, КТ та МРТ, УЗД, лазеротерапію, озонотерапію, експрес-аналіз на визначення показника цукру в крові — за допомогою глюкометрів, у сечі — за допомогою тест-смужок.
Центр збирає потребу в інсуліні за даними районних і міських поліклінік ‒ узагальнюємо, подаємо в управління охорони здоров’я і після тендерів розподіляємо по районах. Зараз усі пацієнти стовідсотково забезпечені цим препаратом. З жовтня 2018 року систему забезпечення інсулінами змінено: відповідно до постанови Кабміну запроваджується порядок реімбурсації. Тепер пацієнти з рецептами районних ендокринологів по інсулін ітимуть в аптеки, з якими райлікарня підпише договір. Аптекам вартість інсуліну компенсуватиме управління охорони здоров’я.
Проводиться скринінг для раннього виявлення хворих на цукровий діабет разом з асоціацією ендокринологів і з лікарями Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМНУ у районах. Робимо експрес-аналізи глюкометром: людина через 30 секунд отримує результат. Якщо він позитивний, проводиться подальше обстеження та консультація ендокринолога обласної лікарні.
‒ З чим плутають діабет, коли з’являються його перші ознаки?
‒ Цю хворобу називають «німий убивця» - він може не виявляти жодних симптомів протягом кількох років. Іде підвищення цукру в крові (натще - більш ніж 7,8 ммл/л, після їди через дві години - більш ніж 11, а взагалі норма - до 6,1), а людина не відчуває, сторожа здоров’я - болю - немає. Або не знає, що це перші симптоми діабету: спрага, сухість у роті, більш часте й об’ємне сечовиділення, кволість (глюкоза не перетворюється в енергію), сонливість, головні болі, дратівливість, болі, судоми в м’язах нижніх кінцівок, втрата ваги.
Навчать рахувати хлібні одиниці
‒ Ми намагаємося забрати до себе у відділення на підбір дози інсуліну всіх тих, у кого вперше виник інсулінозалежний цукровий діабет. Як правило, прибуває близько 80 відсотків таких пацієнтів, - констатує Ірина Бондарець.
‒ Хто вирішує звернутись до нас пізніше, потрапляють часто вже з ускладненнями. Адже помилки, які вони роблять, - це некоректно визначена доза інсуліну, не того градування шприц, неправильна техніка ін’єкції, порушений режим введення інсуліну, харчування. У нас вони проходять школу для хворих на цукровий діабет, що діє при діабетичному центрі, де вчать усім цим тонкощам.
Людмила Сандул, лікарка-ендокринолог, багато років веде заняття в цій «Школі самоконтролю». Каже, що дуже поважає пацієнтів, які повноцінно живуть при такій недузі: треба мати волю, вести здоровий спосіб життя. Не дивно, що дослідження показують: люди з цукровим діабетом часто живуть довше, ніж ті, котрі не мають такої недуги.
‒ У школі даємо практичні навички, як самому собі контролювати рівень цукру в крові - а, скажімо, вагітним це треба робити 6-8 разів на добу. Ніхто не хоче через ускладнення діабету втратити кінцівку. Але часом людина не вміє чи не хоче собі пальчика проколоти… На заняттях визначаємо рівень глікованого (зв’язаного з глюкозою) гемоглобіну. Він є у всіх, але шкодить надлишок, коли такого гемоглобіну в крові понад 6 відсотків. Він бере на себе кисень, але біда в тому, що не віддає його тканинам. Страждають судини мозку, серця (багато людей старшого віку вперше дізнаються, що у них цукровий діабет після якихось судинних катастроф), нирок, очей (перша причина сліпоти у світі ‒ цукровий діабет), кінцівок…
Вчимо, як корелювати щоденну діяльність з рівнем інсуліну: він потрібен у різній кількості за різних обставин - коли людина в поїздці, коли трохи нездорова, важко трудиться чи відпочиває, змінила харчування. Причому, шкідливе як підвищення цукру в крові, так і різке зниження - гіпоглікемія. Тож навчаємо оцінити ситуацію і спрощено, за допомогою системи хлібних одиниць, визначати, коли, скільки і якого інсуліну треба ввести.
У нашій школі знайомимо з досягненнями медичної науки, державними програмами (яких хотілося б більше, бо сьогодні безкоштовні тест-смужки, глікометри одержують лише вагітні й діти, шприц-ручки - студенти, люди які втратили зір та ще кілька категорій).
До винайдення інсуліну у 1922 році людина могла прожити з діабетом від місяця до п’яти років. Зараз же в багатьох країнах вручають медалі за довге й повноцінне життя. Так, у США два роки тому 90-річного Боба Краузе нагородили медаллю Джосліна за 85 років життя з цукровим діабетом.
Є запитання, як жити з діабетом? Приїздіть, розпитуйте і вчіться! По вівторках і четвергах - групові заняття школи о 12 годині на базі відділення.
Хворі на діабет теж можуть народжувати
Колись (а було це років тридцять тому) жінкам, у яких діабет з дитинства, лікарі не радили вагітніти. Адже могли бути ускладнення, які обтяжують перебіг вагітності і загрожують життю майбутньої мами. При неконтрольованому діабеті порушується кровообіг у судинах плаценти, плід виростає з більшою вагою (понад 4 кілограми), народжується з недозрілою легеневою системою. Проте потім, відповідно до вимог ВООЗ, медицина подала руку підтримки жінкам, хворим на діабет
Ми госпіталізуємо таких жінок в терміні до 12-ти тижнів вагітності в ендокринологічне відділення, коригуємо необхідну дозу інсуліну. Вагітним, хворим на цукровий діабет, треба чимраніше ставати на облік. Зараз є всі засоби контролю за перебігом цукрового діабету. І жінку, і її плід акушери спеціально готують до пологів, застосовують препарати, щоб дитина могла народитися без розладів дихання.
Діабет може спричинити й сама вагітність. Плацента виробляє багато гормонів, через це може підвищитись рівень глюкози в крові. Такий діабет називають гестаційним, цей діагноз для вагітних - уже при показникові рівня цукру в крові натще 5,1 ммл/л. Якщо гестаційний діабет вчасно виявити, то можна утримувати рівень глюкози в крові вагітної у межах норми або дієтою, або, якщо вона не допомагає, призначаємо інсулінотерапію. Якщо цього не робити, плід розвивається з відхиленнями і такі новонароджені можуть завмерти, передчасно народитись, не вижити.
‒ Чи минає порушення після народження дитини?
За даними світової статистики ‒ у половини жінок.
Бережіть підшлункову!
Діабет буває різних типів, розповідає лікар-ендокринолог Леонід Вдовенко. Насамперед це спричинений автоімунним захворюванням - таке можливо і в немовлят (цукровий діабет I типу). І все ж значно більше людей з діабетом II типу — він набутий з роками, часто виникає у людей, які перехворіли на запалення підшлункової залози. Тоді в організмі людини частково або повністю гинуть маленькі трудівники - виробники інсуліну, що розташовані в підшлунковій залозі: острівці Лангерганса. Тоді потрібне постачання інсуліну ззовні, і в тих розумних дозах, які б забезпечував сам організм.
‒ Як налагодити роботу підшлункової?
‒ Якщо недуга не переросла в хронічну форму, то позбутися її можна всього лиш дотримуючись дієти. Тобто відмовитись від алкоголю (він токсично впливає на всі клітини підшлункової залози, при великій концентрації алкоголю в організмі призупиняється виділення підшлункового соку і залоза набрякає). «Не любить» залоза смажених, копчених, жирних продуктів. При недостатній функції підшлункової варто вживати каші — гречану, добре зварені ячмінну, перлову. Не переїдати багатих на вуглеводи продуктів, інакше кишковик перетвориться на «бродильну бочку». М’ясо споживати можна, але помірно, і краще куряче, телятину, кролятину, а свинину — поєднуючи з яловичиною у вигляді парових котлет. Небажані бульйони, м’ясні навари. Можна вживати білі сухарі. Раз на добу в раціоні має бути перша страва — суп, краще круп’яний, через день — борщ, не засмажений, на томатному сокові. Квашені овочі при загостренні хвороби не призначаються, а при стиханні больового синдрому можна спожити квашеної капусти з олією, квашених яблук. Яблука - печені, якщо стихають болі, то свіжі, але після їди. Варто виключити з раціону каву, газовану воду, шоколад. Переїдання й великі проміжки між їдою теж призводять до запалення підшлункової залози.
Друга велика група ризику захворіти на діабет ‒ люди з ожирінням. У них теж страждає вуглеводний обмін.
За матеріалами газети „Черкаський край”