18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Не довіряйте свою шию сумнівним хіропрактикам

Наталія Атамась: 

 

«Не довіряйте свою шию сумнівним хіропрактикам»

 

Чим ближче до старості, тим більше шансів потрапити у неврологічне відділення: запаморочення, головний біль, шум у вухах, порушення руху в руках і ногах, тремтіння, проблеми з хребтом, із м’язами обличчя, погіршення  пам’яті, недостатність, а то й порушення мозкового кровообігу ‒ інсульт… Проте серед пацієнтів неврологічного профілю у Черкаській обласній лікарні половина - молоді люди. Загалом щороку тут поправляють своє здоров’я понад 15 тисяч жителів області, одержуючи консультацію, і близько 2,5 тисячі хворих на неврологічну патологію лікуються стаціонарно.

 

Щоб надавати допомогу більш спеціалізовано, у складі обласної лікарні діє кілька неврологічних підрозділів. Це відділення для хворих з порушенням мозкового кровообігу, відновного лікування. Та найбільше лікується у неврологічному відділенні. Завідує ним Наталія АТАМАСЬ ‒ вона також і головний обласний позаштатний невропатолог.

 

Розсіяний склероз ‒ недуга молодих

‒ На базі нашого відділення створено чотири центри, ‒ розповідає Наталія Атамась. ‒ Кожен лікар поглиблено вивчає свій напрямок. Так, питання розсіяного склерозу і запальних захворювань нервової системи курирує Валентина Іванівна Дроботенко. Вона керівник обласного центру розсіяного склерозу. Всі 773 хворих, які офіційно зареєстровані на Черкащині з цією недугою, проходять через наше відділення. Їм проводять детальну діагностику, в тому числі безкоштовно ‒ магніто-резонансну томографію (МРТ) головного, спинного мозку, переважно з контрастуванням. Бюджетні фінанси на лікування розсіяного склерозу обмежені, і все ж через державні програми близько 80 пацієнтів одержують терапію препаратами, які сповільнюють розвиток захворювання, запобігають загостренню хвороби.

Розсіяний склероз ‒ це недуга молодого віку: виникає з 16 до 45 років, ‒ продовжує Наталія Василівна. ‒ Її причина ‒ ураження головного та спинного мозку. Молоді люди з розсіяним склерозом через певний час стають інвалідами. До того ж, діагностується він, на жаль, не завжди вчасно. Адже такі скарги, як тимчасове затерпання половини тіла, порушення зору, нечіткість, двоїння в очах, погіршення самопочуття після гарячої ванни, метеозалежність можуть бути характерні і для інших  хвороб. Та що вирізняє розсіяний склероз ‒ з часом з’являються нові клінічні прояви. Хвороба розповсюджується в часі і просторі: симптоми захворювання виникають, зникають і знову з’являються в інших клінічних проявах. Це можуть бути парези, паралічі половини тіла або кінцівок, порушення зору, ковтання, координації рухів. Вражаються всі рівні нервової системи.

Періодично хворі на цю недугу госпіталізуються до нас на профілактичне лікування. Керівник центру Валентина Дроботенко цікавиться новими досягненнями, які є в світі. Тож може дати пацієнтам найсучаснішу інформацію про їхнє захворювання та про те, які у нас можливості для лікування і які у світі. А людина вирішує, як і де може лікуватися.

 

Тремтить рука ‒ не старість, а хвороба

‒ Є великий перелік недуг, які протікають з ураженням підкіркових структур головного мозку, і найбільш поширена в цій групі — хвороба Паркінсона. Однією із найчастіших її ознак є тремтіння руки чи ноги з одного боку, які з часом розповсюджуються на інший бік. Хворому проблематично виконувати елементарні побутові дії: зав’язувати шнурки, відмикати ключем двері. З часом хвороба прогресує: стає важко ходити, втрачається координація рухів, хода стає «човгаючою». Ще важчі симптоми ‒ сповільнення мови, втрата контролю над положенням тіла, порушення в роботі гладкої мускулатури, внаслідок чого виникають проблеми з дефекацією і сечовипусканням.

В області на обліку 1113 осіб з хворобою Паркінсона. Проте це тільки вершина айсберга ‒ не менше людей, які не знають, що у них ця недуга. Лікуємо її у нашому центрі екстрапірамідних захворювань, який очолює Галина Олександрівна Старовойтова. Вона особливо активно популяризує знання про це захворювання, про можливості центру, завдяки чому хворобу почали частіше виявляти. Виїжджає  в райони попрацювати з сімейними лікарями: розповідає про ранні прояви, діагностику. Про те, що пацієнти повинні знати: якщо у них у похилому віці тремтить рука і не можна ложку до рота піднести, то це не старість, а захворювання, яке лікується. Дуже важливо правильно підібрати препарат і його дозу. Бо недопризначиш ‒ не прибираються симптоми. Призначиш трохи більше ‒ виникають ускладнення: дистонії, порушення руху, дискоординація. Оця доза ‒ як вузесенький коридор. Її треба підбирати в стаціонарі. Саме тому ми й вирішили відкрити такий центр, щоб люди могли звернутися, пройти обстеження і далі бути під наглядом лікаря. Раз чи два на рік пацієнти лягають у стаціонар, щоб відкоригувати дозу, їм додають фізіотерапевтичні методи лікування.

Зараз Галина Олександрівна хоче започаткувати данс-терапію, йде ремонт приміщення. Адже танці теж знімають прояви хвороби: такі пацієнти переважно в стані депресії, відчувають дефект функції, їм у соціумі некомфортно. Якщо зібрати їх у залі, дати можливість поспілкуватися, послухати музику — у них піднімається настрій, віра, що все це можна скоригувати, і згладжуються симптоми. 

Хвороба Паркінсона торкається людей переважно літнього віку. Є пацієнти й 30-річні. Але не часто, й у молодих, на жаль, перебіг захворювання більш агресивний.

Галина Олександрівна працює з науково-дослідними інститутами і наші пацієнти мають можливість там лікуватися. Практично всі лікарі мають хороші колегіальні стосунки з провідним нашим інститутом у Харкові — НДІ неврології, психіатрії та наркології.

 

Пацієнти з болем незрозумілого характеру

Поки що в стадії формування наш новий центр ‒ епілепсії та пароксизмальних станів. Близько тисячі дорослих жителів області страждають на епілепсію, яка є виявом порушення біопотенціалів головного мозку. Ми діагностуємо це захворювання ‒ енцефалографія виявляє потенціали головного мозку. Хворими з епілепсією  та пароксизмальними станами опікуються Тетяна Іванівна  Шерегеда та Ірина Дмитрівна Покутня.

Близько п’яти років діє у нас центр болю в неврологічній практиці під орудою Антоніни Миколаївни Корнієнко. Звертаються люди, яких тривалий час турбує больовий синдром нез’ясованого походження чи в результаті ураження нервової системи. Болить голова, шия, турбує трійчастий нерв, запалення нервових вузлів чи інше. Лікар з кожним пацієнтом працює близько години ‒ проводить тести, вивчає симптоми, фіксує дані і спостерігає в динаміці. У центрі болю ми застосовуємо такі сучасні методи, як МРТ-діагностику, ЕЕГ, електронейрографію, тобто вивчення функції самого нерва. Підбір препаратів спрямований на усунення причини болю.

 

Після «знахаря» відмовила нога

У центр захворювань нервової периферійної системи і вертеброгенних уражень хребта, яким керує Людмила Дмитрівна Тимченко, найбільше звертається пацієнтів з деформацією міжхребцевих дисків і їх зміщенням - так званим «випадінням дисків» з ураженням периферійної нервової системи. Для лікування цієї патології у нашому закладі є всі можливості: широкий арсенал фізіотерапевтичних методів, яких немає на рівні районних та дільничних амбулаторій. Є лікувальна фізкультура, яка успішно допомагає при  ураженні нервових корінців у результаті протрузії дисків, бо це вплив саме на анатомічні структури. Фахівець з лікувальної фізкультури вивчає результати МРТ й індивідуально для кожної людини підбирає комплекс вправ. Працюють досвідчені масажисти. Є також підводне розтягування хребта, голкорефлексотерапія.

Проте потрапляють до нас пацієнти часто після безуспішного лікування у бабок і так званих «мануальників». Після фізичних зусиль таких спеціалістів втрачають свою еластичність зв’язки хребта, вони травмуються, і після цього людині стає важко утримувати спину чи шию у вертикальному положенні. Виникає нестабільність хребта. Для неї часто характерно, що при певному положенні тіла виникають різкі болі, іноді до раптової слабкості ‒ наприклад, у ногах. Та людина змінює положення і біль поступово минає, особливо в положенні лежачи на жорсткій поверхні.

 

‒ Як лікується нестабільність хребта?

‒ Це залежить від того, наскільки змінилась статика та динаміка хребта, положення хребців один відносно іншого. Якщо це зміни в межах міліметрів без защемлення спинно-мозкових корінців, то тут лікування може бути консервативним: лікарські препарати та фізкультура, масаж, при необхідності можна вдягати корсет на кілька годин на добу. Але зміщення можуть бути значно більшими, й тоді лікарі-ортопеди допомагають оперативним шляхом. 

Найбільш небезпечно, коли нефахівці роблять мануальні процедури на шиї. Тому я своїм пацієнтам рекомендую: не давайте свою шию в чужі руки.  Краще робіть лікувальні вправи тривалий час згідно з рекомендаціями досвідченого спеціаліста і ваш стан покращиться, ніж намагатись вирішити проблему одноразово руками «хіропрактика». У своїй практиці я знаю випадки, коли після мануальної терапії у хворих виникали парези кінцівок через травми нервового корінця або його компресію.

Якщо анатомічні зміни надто виражені і тривалий больовий синдром, у таких випадках направляємо хворих на консультацію до нейрохірурга.

Як потрапити на прийом?

‒       Як обласний позаштатний невропатолог, я консультую хворих по понеділках та середах в обласному діагностичному центрі з 11 години і на цей  прийом приїжджають пацієнти за направленням районних спеціалістів та міста Черкас, ‒ повідомляє Наталія Атамась. ‒ Це складні випадки, коли треба уточнити діагноз. Буває, що пацієнт приїжджає з одним діагнозом, а встановлюємо інший, бо у нас є більші можливості для обстеження. Часом дільничні лікарі навіть не знають про хвороби, які дуже рідко трапляються.

Щоденно неврологічних хворих приймають амбулаторно в обласному діагностичному центрі обласної лікарні в кабінетах № 204 і №205.

 

За матеріалами газети „Черкаський край”