18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Тут лікують від найскладніших жіночих хвороб

Гінекологічне відділення обласної лікарні належить до обласного перинатального центру. Потужність відділення - 30 ліжок, палати на дві-три особи, з телевізорами, холодильниками, є палата інтенсивної терапії, післяопераційні, інфекційний бокс, мала операційна.

Та головне, що гінекологічне відділення як підрозділ КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» ‒ закладу третинного рівня — надає найскладніші медичні послуги жінкам області, в тому числі й ті, яких немає в деяких обласних лікарнях. Проліковують тут щорічно до півтори тисячі черкащанок. Дві операційні задіяні хірургами-гінекологами чотири дні на тиждень, торік проведено 1209 операцій. Планово ‒ з приводу міоми матки, кіст яєчників, ендометріозу, гнійних пухлин додатків, генітального пролапсу, поліпів, гіперплазії ендометрію й іншого. Ургентні операції ‒ при трубній вагітності, гнійних пухлинах додатків, апоплексії яєчників, перекрутів яєчників.

Причому, лікування жінок ‒ як мовиться, справа рук також самих жінок: з п’ятьох лікарів відділення четверо ‒ представниці прекрасної статі. На них велике навантаження: за операційними столами, в нічних чергуваннях, виїздах на райони. В оглядових кабінетах поліклініки та відділення, під якими щоранку збираються-хвилюються черги: на консультацію за направленням з районів, з усіх відділень обласної лікарні. Сюди йдуть у складних випадках ‒ а таких стає все більше. І всім треба надати допомогу кваліфіковано, люб’язно і делікатно. Така професія.

 

Операції стають все більш щадними

Завідує гінекологічним відділенням Марина Пікуль.

‒ Марино Юліанівно, як осучаснюються медичні послуги вашої служби?

‒ Вже понад 25 років практикуємо відеоендоскопію, відео­лапароскопію: коли операція проходить через проколи, без розрізу. У такий спосіб оперуємо кісти яєчників, ендометріоз додатків, лейоміоми матки, злукові утворення й інше.

З 2011 року широко застосовуємо гістероскопію: обладнання дозволяє бачити нутро матки. Використовуємо його для як діагностики, так і для хірургічного видалення субмукозних вузлів ‒ тобто тих, які виступають у порожнину матки. Якщо раніше при таких утвореннях треба було видаляти матку, бо така патологія супроводжувалася кровотечею, то зараз орган зберігаємо. Є жінки, які після таких оперативних втручань, одужавши, вагітніли. Гістероскопічно видаляємо поліпи, ендометрій матки при гіперплазії, роз’єднуємо патологічно зрощені тканини, злуки. За рік було здійснено 460 гістеро­скопій. Такі прилади поки що є не у всіх наших колег в обласних лікарнях.

З 2002 року, ‒ продовжує Марина Пікуль, ‒ разом з ангіоретгенологами практикуємо лікування міоми матки шляхом емболізації маткових судин. При цьому міома, позбавлена кровопостачання, зменшується і ущільнюється, а гілки судин, які забезпечують здорову частину міометрію, не страждають. Метод також застосовуємо при кровотечах у післяопераційному періоді та шийковій вагітності. З боку гінекологічного відділення велика заслуга у впровадженні цього методу нашого колеги, а тоді ‒ завідувача відділення, заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук Володимира Ілліча Чередніченка. Проведено вже понад 1300 операцій з емболізації маткових судин. Досвід нашої роботи опубліковано в 12 наукових працях. Але не в усіх лікарнях третинного рівня цей метод прижився, в Україні зараз формується думка, що він себе не виправдовує. Так буває, на моє переконання, тоді, коли рентгенологи беруть жінок на емболізацію судин без направлення гінеколога. Адже трапляється така структура вузлів і таке розташування, що після емболізації можливий некроз. У нас таких ситуацій не виникало, бо рентгенологи діють тільки відповідно до наших обстежень і висновків.

Деякі позаматкові вагітності лікуємо без оперативного втручання ‒  медикаментозно. У комплексному лікуванні септичних станів ефективно застосовуємо внутрішньовенну лазеротерапію, озонотерапію, плазмоферез, ультрафільтрацію, завдяки чому поменшало оперативних втручань з видалення жіночих органів. Хворим з тяжким перебігом клімактеричного синдрому дає позитивний результат лікування методами гіпербаричної оксигенації, голкорефлексотерапії, фізіотерапії, масажу, лікувальної фізкультури.

У відділенні два кольпоскопи (апарати, які дозволяють провести обстеження з 5-8-кратним збільшенням зображення), з них один ‒ у поліклініці. Також у поліклініці застосовуємо радіохвильову хірургію для лікування патології шийки матки. А наші операційні обладнані сучасною апаратурою, включаючи наркозну, таких провідних фірм як «Olympus», «Karl», «Storz», «Aesculap».

 

«Хлопці в мобілках - на дівчат і не дивляться …»

‒ Що ви можете сказати про здоров’я сучасних жінок?

‒ За останні десятиліття побільшало пухлин. Помолоділи лейоміоми  (доброякісні утворення у м’язевому шарі матки), ‒ констатує Марина Пікуль. ‒ Так, у нашій практиці було два випадки великих фіброміом у жінок, яким лише трохи за 20. Вважається, що появу пухлин провокують стреси. Особливо хронічні: стрес знижує імунітет, починаються запальні хвороби, змінюється гормональний фон. А пухлини ‒ гормонозалежні утворення. У кожної з нас бувають у житті серйозні невдачі, непоправні втрати. Але треба навчитись володіти собою, щоб не впасти в депресію і не втратити надодачу ще й себе, своє здоров’я.

Буває навпаки: дівчата занадто активні ‒ вчаться, працюють, ходять на спортивні тренування й на курси англійської...  Такі приходять до нас з порушеннями менструального циклу. Багато полікістозів, які ведуть до неплідності.

Зараз весь світ піднявся на боротьбу з вірусом папіломи, який спричинює рак шийки матки. ‒ продовжує Марина Юліанівна. ‒ Наша область одна з перших в Україні почала безкоштовно вакцинувати дівчат. А вже стоїть питання й про хлопчиків: доведено, що цей вірус може викликати рак простати. Раджу також молоді використовувати бар’єрну контрацепцію: дуже поширені зараз Torch-інфекції — група вірусів і бактерій, які вражають органи й приводять до безпліддя, можуть зашкодити плоду. Підступність Torch-інфекцій у тому, що вони не дають яскравих симптомів, жінки не звертаються по лікування вчасно.

Тисячі черкащанок були пацієнтками Володимира Чередніченка. Він простежує такі тенденції:

‒ Те, що виросла кількість пухлин, і саме занедбаних, вважаю, пов’язано з руйнуванням системи профоглядів. Реформа медицини повинна це виправити. Серед причин недуг є такі непідвладні нам фактори, як Чорнобиль ‒ після нього характер жіночих захворювань дуже змінився. Але зараз я болюче сприймаю, як усі сидять у мобілках. Хлопці навіть не дивляться на красивих дівчат… Та ще ж у дівчини один смартфон у руках, другий у штанях або в кишені на грудях… А це ж майбутня мама! Яка моя порада жінкам? Вести здоровий спосіб життя. Вчасно виходити заміж і народжувати дітей, бо «потім» може бути пізно.

 

Перш ніж стати мамою

‒ Як співпрацюєте з обласним перинатальним центром? ‒ цікавлюсь у Марини Пікуль.

‒ Проліковуємо жінок, готуючи до вагітності. У нас до 22 тижнів лежать майбутні мами з патологією, окрім важкої екстрагенітальної (як-то діабет, гіпертонія, хвороби нирок й інші - раніше вагітних з такими недугами направляли в київські клініки, тепер їм надають допомогу на такому ж рівні в перинатальному центрі). Лікуємо при післяродових ускладненнях.

Зараз стало більше неплідності, ‒ зазначає Марина Юліанівна. ‒ І не тільки жіночої, а й чоловічої: останніми роками навіть норми спермограми на стандартних бланках поміняли: так, якщо раніше норма активності чоловічих статевих клітин була 50 відсотків, то зараз ‒ 25. За минулий рік ми повернули можливість стати мамами 40 пацієнткам, які звернулись саме з цією проблемою. Все це завдячуючи новітнім технологіям, малоінвазивним методам лікування.

 

До реформи готові

За оцінкою головного лікаря КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» Олександра Дудника, гінекологічне відділення ‒ одне з тих, які до реформи готові, щоб уже з наступного року працювати в умовах, коли гроші за пацієнтом ходитимуть у заклади третинного рівня.

         - Нам треба буде боротися за пацієнта, ‒ передбачає Марина Пікуль. ‒ Проте колектив у нас з високими потенційними можливостями. Практика, досвід, плюс комплексні можливості лікарні, ‒ це дає якість та інтенсивність праці. Скажімо, ті операції, які в районах роблять 2,5 години, у нас ‒ годину, а то й хвилин 40-50. Звичайно, постійно прагнемо оновлення обладнання, он уже є потужніші відеокамери для хірургії більш високого класу.  Колектив стабільний, молоді лікарські кадри ми підготували: це Світлана Валентинівна Бондарєва та Ольга Ярославівна Максим’як. Немає плинності кадрів медсестер, санітарок. Хоч робота нелегка, особливо коли  одну за одною привозять пацієнток з операційної. Медсестри на чолі з Людмилою Петрівною Голінько, санітарки повинні швидко поставити їх на ноги. І сьогодні перебування в стаціонарі ‒ в середньому тиждень, а то й два-три дні.

За матеріалами газети „Черкаський край”