18009, м. Черкаси
kanc@obllik.ck.ua
Реєстратура поліклініки:   (0472) 31-90-84   
Стіл довідок:   (0472) 31-90-83
Факс: +380 (472) 37-62-92

Вірусні гепатити: загальні відомості та профілактика

Вірусні гепатити: загальні відомості та профілактика

Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна) – це гостре інфекційне захворювання всього організму з переважним ураженням печінки. Найчастіше хворіють діти віком від 3 до 6 років. Це типова хвороба брудних рук. Збудник гепатиту А зберігається у зовнішньому середовищі місяцями. Виділяється він тільки з кишечника. Для виникнення захворювання необхідно, щоб кал хворої людини потрапив через рот в кишечник здорової. Відбувається це при потраплянні фекалій у питну воду, місця плавання, харчові продукти, на руки, іграшки, жувальні гумки, олівці, ручки, посуд, білизну; можливе перенесення вірусу й мухами.

Головним у профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук з не менш ніж дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування та дотримання інших вимог особистої гігієни.

Дезінфекцію у вогнищі необхідно проводити протягом 35 днів. Предмети побуту, посуд, білизну та іграшки в домашніх вогнищах знезаражують від можливих вірусів кип’ятінням протягом 15 хвилин в 2% розчині соди чи миючих засобів або замочуванням на 30 хвилин в 0,5% розчині сульфохлорантину, 3% розчині соди чи хлорного вапна з подальшим миттям під проточною водою. Посуд з-під виділень замочують на 2 години. Виділення засипають хлорним вапном у співвідношенні 1:5 на 1 годину. Щоденно проводять вологе прибирання приміщень гарячим 2% мильно-содовим розчином (по 100 г соди і мила на відро води). Для дезінфекції можна користуватися й іншими більш коштовними, у тому числі й імпортними дезінфекційними засобами.

Вірусні гепатити В, С, D – інфекційні захворювання всього організму з переважним ураженням печінки та тяжкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликаються різними збудниками (віруси В, С, D) з відповідним довічним імунітетом. Спільним для них є механізм зараження та наявність жовтяниці при маніфестних формах.

Механізм зараження гепатитами В, С, D – тільки парентеральний, тобто кров хворого повинна потрапити у кров’яне русло здорової людини через ушкоджену шкіру чи слизові оболонки.

Збудники парентеральних гепатитів дуже стійкі, витримують кип’ятіння і можуть зберігатися у зовнішньому середовищі роками.

Джерелом інфікування є переважно вірусоносії, а також хворі й ті, що перехворіли жовтяничними і безсимптомними гострими чи хронічними формами гепатитів В, С, D.

Заразним хворий стає за 2-3 міс. до початку захворювання і при формуванні вірусоносійства може залишатися небезпечним все життя.

Передаються гепатити В, С, D через кров або інфіковані нею слину, лімфу, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт, інші секрети і забруднені ними шприци, медичні інструменти та предмети побуту (загальні леза для гоління, ножиці, манікюрні і педикюрні набори, пемзу, мочалки, зубні щітки, жувальні гумки, соски). Інфікування найчастіше відбувається не в лікувальних установах, а як і при СНІДі – під час парентерального введення наркотиків забрудненими чужою кров’ю шприцами та безладних статевих зносин без презервативів з багатьма партнерами, особливо з груп ризику (наркомани, гомосексуалісти, проститутки, алкоголіки).

У побуті зараження гепатитами відбувається приховано, коли ультрамікроскопічна кількість вірусів потрапляє в організм через мікротріщини ротової порожнини, шкіри чи слизових оболонок статевих органів. Можливе зараження при проколюванні вух, татуюванні, обрізанні.

З медичними процедурами пов’язані лише поодинокі захворювання, частіше після обслуговування приватними стоматологами, урологами, гінекологами.

Головним у профілактиці гепатитів В, С, D є:

  1. Попередження заражень через інфіковані інструменти. Будь-які маніпуляції з ушкодженням шкіри чи слизових оболонок необхідно проводити тільки стерильними інструментами (кип’ятіння не є стерилізуючим засобом і застосовується для дезінфекції)
  2. Дотримання безпечного сексу (постійний статевий партнер; заборона сексу під час менструації та нетрадиційних статевих зносин, які ранять шкіру та слизові оболонки. Головне правило – не мати сексу без презервативу).
  3. Вірусоносій та перехворілий гепатитами В, С, Д повинен попередити членів родини та статевих партнерів про заразність своєї крові і всіх виділень та про шляхи передачі і профілактики інфекцій, а також відмовитися від донорства – довічно.
  4. У побуті виконання особистої гігієни має вирішальне значення, особливо для профілактики заражень немовлят і дітей (індивідуальні ножиці та інші предмети побуту; не слинити для дитини соску, не годувати немовлят пережованою їжею; мити руки з дворазовим і більше намилюванням тощо).
  5. Дезінфекцію у вогнищі проводять протягом максимального інкубаційного періоду. Посуд та інші предмети побуту знезаражують від вірусу кип’ятінням протягом 30 хвилин у 2% розчині соди чи миючих засобів або замочуванням протягом години у 0,5% сульфохлорантину, 3% розчині соди чи хлорного вапна з наступним миттям під проточною водою. Забруднену кров’ю білизну замочують на 2 години. Прибирання приміщення проводять щоденно з гарячим 2% мильно-содовим розчином (по 100 г соди і мила на відро води).
  6. Важливим, ефективним і безпечним засобом профілактики гепатиту В, а заодно і гепатиту D, є щеплення проти гепатиту В двічі з інтервалом через місяць і третє – через 6 місяців.

Автор – головний позаштатний гастроентеролог Мороз Олена