Всесвітній день боротьби з інсультом – що потрібно знати?
Про епідемію інсульту Всесвітня організація охорони здоров’я заявила 2004 року. У 2006 році Всесвітня організація боротьби з інсультом (World Stroke Organization, WSO) оголосила 29 жовтня Всесвітнім днем боротьби з інсультом (World Stroke Day).
Статистика “українського” інсульту та фінансова допомога хворим
За даними офіційної статистики МОЗ, щороку в Україні трапляється близько 130 тисяч випадків інсульту, і до 40% пацієнтів помирають протягом першого місяця від початку захворювання. Близько 35% пацієнтів – люди працездатного віку.
Проте саме Україна першою в Європі ухвалила на державному рівні Декларацію щодо реалізації європейського плану дій щодо боротьби з наслідками інсульту. Її мета — зменшити до 2030 року кількість інсультів на 10% порівняно з 2019 роком та забезпечити лікування 90% пацієнтів у спеціалізованих відділеннях.
Держава гарантує фінансування допомоги хворим на інсульт у лікарнях, які підписали договори з НСЗУ.
“У разі базового лікування фінансування на одного хворого складає 14,6 тис. грн., у разі проведення тромболізису – 54 тис. грн., при виконанні внутрішньосудинного хірургічного втручання – 97,8 тис. грн.”, – наголосив Андрій Віленський, керівник Національної служби здоров’я України.
Що на Черкащині?
Понад три тисячі черкащан вразив інсульт від початку року. Про це заявила головна невролог області Наталія Атамась. Надавати допомогу хворим із цим діагнозом на Черкащині можуть десять лікарень. Серед них і Черкаська обласна. Це відтоді, як недуга увійшла до програми медичних гарантій. Для пацієнта ж головне - відразу в таку лікарню потрапити.
Як розпізнати інсульт?
Три провідні фактори інсульту — високий артеріальний тиск, атеросклероз та цукровий діабет. Погіршують ризик інсульту: надмірна вага, малорухливий спосіб життя, куріння, зловживання алкоголем.
Якщо ви помітили, що в людини раптово з’явилася асиметрія обличчя, порушення мови, вона скаржиться на раптову слабкість кінцівок, попросіть її зробити три речі:
– посміхнутися – посмішка буде асиметричною;
– сказати виразно «тридцять три» – мова буде невиразною, порушеною;
– попросити витягнути руки – на ураженому боці рука опуститься.
Із появою цих симптомів необхідно негайно викликати швидку допомогу «103». Від своєчасності надання медичної допомоги залежить життя та здоров’я пацієнта з інсультом.
До приїзду швидкої не намагайтеся дати людині ліки, воду чи їжу, щоб уникнути аспірації дихальних шляхів. Заспокойте хворого, покладіть його, щоб голову підняли на 30 градусів, і виміряйте рівень артеріального тиску.